CEZČEZ dostal finanční trest za zneužití dominantního postavení na bulharském trhu s elektřinou. Podle tiskové mluvčí ČEZ Evy Novákové společnost rozhodnutí nejprve prostuduje a poté se k němu vyjádří.

"Nejsme si ale vědomi, že bychom postupovali v rozporu se zákonem," řekla Nováková.

Podle protimonopolní komise poškodil ČEZ zájmy spotřebitelů, když zavedl tříměsíční účty za elektřinu místo měsíčního vyúčtování. Komisi se také nelíbilo, že ČEZ zvýšil cenu za opětovné připojení do sítě a za to, že nezajistil stabilní dodávky elektřiny.

Čtěte také:

Začátkem letošního roku ČEZ podal v Bulharsku sérii pěti soudních žalob, jednu stížnost k arbitrážnímu soudu a jednu stížnost k antimonopolnímu úřadu. Firma se tak snaží vyjasnit podmínky fungování na bulharském trhu. Podnikání ČEZ v Bulharsku ztěžují kromě jiného i příliš nízké regulované ceny elektřiny.

Dodává i do hlavního města 

ČEZ působí v Bulharsku od začátku roku 2005. Distribuční společnost CEZ Razpredelenie dodává elektřinu více než dvěma milionům odběratelů na západě Bulharska, včetně obyvatel Sofie. Černouhelná elektrárna Varna, kterou ČEZ koupil v květnu 2006, vyrobila loni 3,7 TWh elektřiny, tedy asi desetinu bulharské spotřeby.

Bulharská protimonopolní komise prověřuje také chování rakouské společnosti EVN, která je distributorem elektřiny v centrální a jihovýchodní části země. Spotřebitelé si na EVN stěžovali, že jim dodává elektřinu s nižším napětím, než požaduje technický standard.