V Praze se žije draze, ale podraží jen něco

Elektřina v hlavním městě podraží téměř o devět procent. Domácnosti, které ji nevyužívají pro vytápění, vydají ročně v průměru o 650 korun více než letos. Průměrné ceny tepla se zvýší o 9,5 procenta. Běžná pražská domácnost v závislosti na lokalitě zaplatí zhruba o 30 až 190 korun za měsíc víc.

Výrazně vzroste nájemné na Břevnově, v Bubenči, Dejvicích a Střešovicích, kde bude metr čtvereční stát přes 95 korun. Oproti tomu městské části Praha 2, 8, 9, 12 a 17 deregulují nájemné až v průběhu roku. V bytech standardní kvality vzroste nájem průměrně o 20 až 40 procent, více cena poroste zřejmě u bytů nižší kvality. U těch může být v porovnání s letoškem i dvojnásobná.

Vodné a stočné mělo Pražanům podle návrhů dodavatele zdražit o více než šest procent. Městská rada nakonec, vzhledem k nárůstu ceny jiných energií, ponechala cenu pitné vody stejnou jako letos.

V Oloumouci se regulované nájemné srovná s volným

Lidem z Olomoucka se zvýší platby za vodné a stočné o 8,4 procenta na 62,79 koruny za metr krychlový. Vodovody a kanalizace Přerov budou od Nového roku účtovat za vodné a stočné 56 korun za metr krychlový, o 5,7 procenta více než doposud. Domácnostem ze Šumperska dodávky pitné a odvody odpadní vody podraží o 9,8 procenta na 58,42 koruny za metr krychlový.

Olomoučtí radní se ho rozhodli pro příští rok zvednout regulované nájemné v průměru o 35 procent, čímž se ve městě srovná s volným nájemným.

Na Olomoucku půjde cena tepla nahoru v průměru o 6,5 procenta na zhruba 570 korun za gigajoule. Odběratelům Skupiny ČEZ se zdraží odběr elektřiny v průměru o 9,9 procenta. Na Olomoucku zdraží také plyn. Podle údajů Skupiny RWE domácnostem, které na zemním plynu vaří, se měsíční výdaje zvýší průměrně o šest korun. Zákazníkům, kteří ve svých domech využívají zemní plyn k vaření, ohřevu teplé vody i vytápění, se měsíční platba naopak od ledna v průměru sníží o 34 korun.

Královéhradecký kraj: nájemné dražší až o 60 %

Zdražení vodného a stočného se u jednotlivých okresních vodáren Královéhradeckého kraje pohybuje od 8,6 do 14,5 procenta. Největší zdražení pocítí lidé na Hradecku, kde jim vodárny budou účtovat 64,82 koruny za metr krychlový vody plus pevný roční plat v řádu stokorun. Nejnižší zdražení bude na Trutnovsku, kde bude cena metru krychlového vody 48,29 Kč.

Většina radnic v kraji se rozhodla zvýšit nájmy až na zákonem povolené maximum. V centru Hradce Králové tak vzroste nájem z metru čtverečního podraží o 16 korun na 57,43 Kč. Například ve Vrchlabí se nájemné z metru čtverečního zvýší o 30 procent na 33,50 Kč. V celém kraji nájemné v městských bytech různé kvality zdraží od 15 do 59 procent.

Lidé v kraji zaplatí více i za teplo. V Hradci Králové společnost Tepelné hospodářství zvýší cenu tepla o 7,9 procenta, přičemž za jeden gigajoule tepla si firma od ledna bude účtovat 325,40 Kč. Klienti společnosti ČEZ si za elektřinu připlatí v průměru 9,9 procenta. Klienti Východočeské plynárenské zaplatí v období leden - březen 2009 v průměru o 26 procent více.

V Liberci zlevní teplo

Už v listopadu oznámila Liberecká teplárna v roce 2009 sníží ceny tepla zhruba o šest procent na 658 korun za gigajoul. Podobně zlevní také dodavatel tepla v sousedním Jablonci. Méně bude stát teplo také v České Lípě. Tam se cena sníží o deset až 12 korun za gigajoul, což představuje roční úsporu 300 Kč.

Za vodu zaplatí většina obyvatel Libereckého kraje o sedm procent víc. Severočeská vodárenská společnost zvýšila cenu vodného a stočného o více než čtyři koruny na 64,54 za krychlový metr.

Většina měst i soukromých vlastníků využila maximální možnost zvýšit regulované nájemné. Třeba v České Lípě zdraží nájemné ve 180 obecních bytech o 50 až 70 procent. V případě bytů vyšší kategorie zdraží byty téměř o polovinu. Ještě výraznější zdražení čeká obyvatele méně vybavených bytů, kde se nájem zvýší o více než 70 procent na 22,80 Kč za metr čtvereční. 

Odběratelům plynu se na Pardubicku zatím účty nezmění

V Chrudimi lidé zaplatí za kubík vody 67 korun, v Pardubicích přes 63 korun. Svitavské vodárny zvýší cenu na téměř 52 korun, v Ústí nad Orlicí bude mírně přes 45 korun.

Teplárny v kraji mají různé ceníky, bezkonkurenčně nejlevnější teplo mají obyvatelé aglomerace Pardubice, Chrudim a Hradce Králové. Při obvyklé spotřebě 50 gigajoulů ročně odběratelé zaplatí odhadem přes 14.300 korun, přitom ve Svitavách cena bude 27.500 korun a v Ústí nad Orlicí bezmála 30.000 korun.

Klienti společnosti ČEZ si za elektřinu v průměru připlatí 9,9 procenta. Domácnost, která používá elektřinu k svícení a vaření, zaplatí za rok asi o 950 korun více. Pokud elektřinou ještě ohřívá vodu, zaplatí navíc 4170 korun. Odběratelům plynu se účty v první čtvrtině roku nezmění.

Na Zlínsku zákazníci E.ONu zaplatí až o 7 000 více za elektřinu

Zlínská radnice zvýšila nájemné v některých bytech o více než 40 procent, podobně nájemné poroste i ve Valašském Meziříčí. Více za bydlení lidé příští rok zaplatí i ve Vsetíně, v Kroměříži a v Uherském Hradišti. Většina radnic v příštím roce zvýší i daň z nemovitosti. Žádné z měst ale nepřistoupilo k variantě tuto daň násobit.

Hlavní dodavatel tepla ve městě společnost Atel Energetika Zlín jeho cenu od ledna zvýší o devět procent. Cena za jeden gigajoule proto od ledna ve Zlíně vzroste o 43 korun na 516 korun. Ceny o tři procenta navýší i společnost CTZ Uherské Hradiště. Společnost ČEZ navýší cenu elektřiny téměř o desetinu. Zdražení v průměru o 16,5 procenta už ohlásila i společnost E.ON. Její zákazníci, kteří elektřinou ohřívají vodu nebo topí, zaplatí příští rok až 7000 korun navíc.

Vodárny v zlínském kraji cenu za vodné a stočné navýší v průměru o pět až deset procent. Největší cenový skok čeká v příštím roce obyvatele Kroměřížska, i přesto tam ale lidé zaplatí druhý nejnižší poplatek v kraji. Cena za metr krychlový odebrané a vyčištěné vody bude v okrese činit 58 korun. Nejvíce peněz, přes 73 korun, budou za vodné a stočné platit lidé z Otrokovic.

Karlovarský kraj: Chebští budou za teplo platit stejně jako letos 

Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech (VSOZČ) zvýší karlovarskému kraji ceny vodného a stočného o 7,1 procenta. Nová průměrná cena tak bude 55,82 koruny za metr krychlový. O deset procent víc za vodné a stočné zaplatí od ledna odběratelé na Ašsku, Chebsku a Mariánskolázeňsku, kde kubík vody bude stát bezmála 35 korun, přes 31 korun pak stočné. Společnost Sokolovská vodárenská zdraží od ledna vodné na 38,19 korun a stočné na 34,97 korun za metr krychlový.

Přečtete si, co ještě zdražuje

Více zaplatí lidé na Sokolovsku i za teplo o elektrárny ČEZu v Tisové, která zdraží odběr o 13 procent. Cena tepla by v Chebu v příštím roce měla zůstat na stejné úrovni, jako letos, to je 592 korun za GJ, což je ale jedna z nejvyšších cen v regionu. Téměř o 40 korun za gigajoule zaplatí více od ledna klienti společnosti Karlovarská teplárenská.

Moravskoslezský kraj: Domácnosti vytápěné plynem ušetří

O pět korun se zvýší cena vody na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, kde odběratelé zaplatí za metr krychlový dodané a odkanalizované vody 54,54 Kč. Cena vodného a stočného se o pět korun zvýší také na Ostravsku, kde lidé příští rok zaplatí za metr krychlový 56 korun.

Odběratelé Skupiny ČEZ za elektřinu zaplatí průměrně o 9,9 procenta více. V Ostravě, Karviné, Havířově i Frýdku-Místku si odběratelé společnosti Dalkia ČR připlatí o 10 procent více za teplo. Domácnostem, které užívají plyn na vaření a ohřev vody, vzrostou náklady na teplo na 2100 až 9700 korun. Domácnosti, které využívají plyn navíc k topení, naopak 34 korun měsíčně ušetří.

Ostravská radnice zdraží regulované nájemné průměrně o 27 procent, Karviná dokonce o 34 procent. V Havířově na Karvinsku podraží nájemné v bytech první kategorie o třetinu, v bytech druhé kategorie až o polovinu. Nájemné zvedne také Nový Jičín, Opava, Bruntál i Bohumín.

Vysočina: Ceny plynu by měly stagnovat

Obyvatelům bytů s regulovaným nájmem se na Vysočině platby zvýší o více než 36 procent. Ve Žďáru nad Sázavou bude vyšší zhruba o 30 procent a u většiny bytů se bude pohybovat kolem 42 korun za metr čtvereční. V Pelhřimově například nájemce dvoupokojového bytu se 71 metry čtverečními od ledna připlatí 660 Kč měsíčně. Toto zdražování se ale týká stále menšího počtu obyvatel, protože radnice své činžovní domy prodávají.

Na Jihlavsku, Třebíčsku a Žďársku poprvé cena vody včetně stočného přesáhne hranici 60 korun. Nejvyšší bude v okrese Třebíč, kde budou odběratelé včetně stočného platit 65,90 Kč za metr krychlový.

Klientům společnosti E.ON se ceny elektřiny zvýši  v průměru o 16,4 procenta. Na Havlíčkobrodsku ČEZ podraží elektřinu v průměru o 9,9 procenta. Ceny zemního plynu pro domácnosti by na začátku roku měly stagnovat a později lze podle odborníků dokonce očekávat jejich snížení. V Třebíči cena tepla letos nepřevýší 424 korun za gigajoule. Ve srovnání s minulým rokem to je více o 2,6 procenta, ačkoliv cena zemního plynu meziročně stoupla o 37 procent. Pro rok 2009 má firma TTS kalkulovanou cenu včetně daně 440 korun za gigajoule.

Jižní Čechy: Cena plynu zůstane stejná

E.ON zvýší v lednu ceny elektřiny pro jihočeské domácnosti v průměru o 16,4 procenta, podnikatelům o 18 procent. Naproti tomu cena zemního plynu zůstane zatím stejná. Dražší bude v Českých Budějovicích i teplo pro domácnosti, jeho cena vzroste o pět procent na 397,7 Kč/GJ včetně daně.  V Krumlově vzroste cena za gigajoule o 28 korun. Cena za teplo v Jindřichově Hradci se zřejmě měnit nebude, ale přesná částka bude známá do 5. ledna

V krajském městě se zvýší nájemné o 36,4 procenta na 42,87 Kč/m2 v bytech první kategorie. Český Krumlov zvýší nájemné o téměř 38 procent. U bytu I. kategorie to znamená růst z 25,27 Kč/m2 na 34,87 Kč/m2.

Ceny vody se zatím podle krumlovské radnice nemění. Za nejběžnější vodoměr zaplatí domácnosti 612 Kč ročně, vodné a stočné zůstane na částce 59,70 Kč za m3. Cena vodného poroste v Táboře o 9,4 procenta na59,71 Kč/m3, v Strakonicích zhruba o 13 %. 

V Jihomoravském kraji se očekává zlevnění plynu

Například v Hodoníně se ceny vodného a stočného zvýší zhruba o tři procenta, což je v přepočtu zdražení do koruny na metr krychlový vody. Ve Vyškově lidé zaplatí od ledna za kubík vody zhruba o tři koruny více. Na Znojemsku se ceny vodného zvýší o patnáct procent, stočné podraží o deset procent.

Dražší bude i nájem v obecních bytech, například ve Znojmě vzroste až o třetinu, desítky procent si připlatí také lidé v některých brněnských městských částech.

Alespoň malou náplastí na zdražování by mohla být klesající cena tepla. Příští rok by se měla snížit díky levnějšímu plynu. Třeba v Blansku až o pětinu a v Kyjově asi o 12 procent. Teplárny Brno zatím přesná čísla neznají, o možném zlevnění už ale také informovaly. 

Plzeňský kraj: Kdyně nezdraží vodu, má vlastní síť zdrojů

Podle RWE budou lidé, kteří ve svých domech využívají zemní plyn k vaření, ohřevu teplé vody i vytápění, platit měsíční sazbu v průměru o 34 korun nižší. Rodinám, které na plynu vaří, se měsíční výdaje zvýší o šest korun. Cena elektřiny pro domácnosti naopak vzroste v průměru o 9,9 procenta. Plzeňská teplárenská zdraží teplo od ledna o 9,6 procenta, nejvíce za deset let. V Klatovech by se cena tepla zvýšit neměla.

Voda v Plzni podraží o 4,3 procenta, Vodárna Plzeň si bude účtovat 46,10 Kč/m3 včetně DPH. Podobné nastane bude i v Klatovech. Nejlevnější voda za 32 korun zůstane v Kdyni na Domažlicku, která nezdražuje. Město vlastní celou síť včetně studní. Nejvíce v kraji si připlatí za vodu občané Rokycan, kde vodné a stočné podraží od dubna o čtyři koruny na více než 54 Kč/m3.

Nájemné v bytu I. kategorie vzroste v Plzni o 34 procent na 52 Kč/m2, nejvíce za 12 let. Zhruba čtvrtinu navíc si připlatí připlatí také občané Domažlic, Klatov a Rokycan. Větší města v regionu tak využila maximální deregulaci povolenou státem. 

Středočeský kraj: V Kutné Hoře nejvíce zdraží byty čtvrté kategorie

V Mladé Boleslavi zaplatí odběratelé od Nového roku za vodné i stočné 65,90 korun za metr krychlový. Na Mělnicku a Kladensku vodné podraží na 39,02 korun a stočné na 29,54 korun. Na Nymbursku se budou od ledna zvedat ceny vody o tři koruny na 63 korun. V Kutného Hoře se bude zdražovat voda asi o sedm procent.

V Nymburce lidé zaplatí za jeden gigajoule tepla 399,10 korun, což je o 5,6 procenta více než letos. Příbramská teplárenská počítá se zdražením tepla o šest procent, nyní účtuje za gigajoul 422 Kč. Elektrárna Kolín plánuje zvýšit cenu tepla maximálně o devět procent. V Kladně bude podle radnice cena tepla v příštím roce navýšena jen o inflaci.

V kutnohorských bytech bytech první kategorie stoupne cena nájmu o 46,1 procenta na 41,33 Kč, v bytech druhé kategorie se zvýší o 56,9 procenta na 38,44 Kč a v bytech třetí kategorie o 62,8 procenta na 33,36 Kč za metr čtvereční. Nejvíce zdražení pocítí uživatelé bytů čtvrté kategorie, kteří budou platit 30,66 Kč za metr čtvereční, tedy o 77,1 procenta více než dosud.

Ústecký kraj: V Lounech se cena tepla sníží, v Ústí stoupne


Severočeská vodárenská společnost zdraží vodné a stočné zhruba o sedm procent. Za krychlový metr zaplatí odběratelé 64,54 Kč. V Mostě poroste nájemné o maximální možnou míru 19,5 procenta. Za metr čtvereční zaplatí měsíčně nájemníci zhruba 6000 bytů nově 21,24 Kč. V bytě průměrné velikosti tak bude měsíční nájem dražší zhruba o 200 korun.

Společnost Energie Holding sníží v Lounech cenu tepla o 23 korun na 639 korun za gigajoul. Vedle toho v Ústí nad Labem vzroste cena tepla v průměru o zhruba sedm procent.

Cena za plyn se téměř měnit nebude. Poroste naopak cena za elektřinu. ČEZ ji od začátku roku navýší téměř o desetinu. Pro domácnosti, které elektřinu využívají k běžnému odběru tak cena meziročně vzroste zhruba o 1000 korun. Lidé využívající elektrickou energií navíc k ohřevu vody nebo vytápění pak zaplatí až o 4100 korun víc.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist