viktor_juscenko__192x128_.jpgUkrajinský prezident Viktor Juščenko nařídil šéfovi ukrajinského energetického podniku Naftogaz, aby přerušil v Moskvě jednání o dodávkách zemního plynu na příští rok a vrátil se do Kyjeva.

Šéf ruského plynárenského koncernu Alexej Miller později v Moskvě oznámil, že jednání v s ukrajinskou stranou skončila bezvýsledně.

"Od 10:00 1. ledna Gazprom v plném objemu ukončí dodávky plynu ukrajinským odběratelům,"
řekl Miller s tím, že "veškerá odpovědnost za situaci leží na ukrajinské straně".

Takový krok může narušit tranzit plynu odběratelům ve střední a západní Evropě, podobně jako se to stalo počátkem roku 2006.

Čtěte také

Ukrajinská společnost Naftogaz Gazpromu na oplátku pohrozila, že v takovém případě může konfiskovat plyn určený pro evropské zákazníky. Gazprom to označil za "vydírání".

Situací se ve středu před televizní kamerou zabývali i ruský prezident Dmitrij Medveděv a premiér Vladimir Putin. Pohrozili Kyjevu "vážnými následky", pokud by přistoupil k odběru plynu pro evropské zákazníky.

Přes Ukrajinu do Evropy putuje 80 procent ruského plynu, což představuje asi pětinu evropské spotřeby. Gazprom je důležitým dodavatelem zemního plynu i do České republiky, která dovozem z Ruska kryje přibližně 80 procent spotřeby suroviny.