Premiér Robert Fico si vyzkoušel po půlnoci první výběr eur z bankomatu v budově slovenského parlamentuKrátce po půlnoci začaly bankomaty na Slovensku vydávat eura. Přestože se jednotná evropská měna stává v zemi oficiálním platidlem, budou moci Slováci platit slovenskými korunami ještě prvních šestnáct dnů roku 2009.

Lidé si začali první eura vybírat z bankomatů už krátce po půlnoci, výběr eurové hotovosti si u bankomatu v budově parlamentu vyzkoušeli i premiér Robert Fico a guvernér Národní banky Slovenska Ivan Šramko.

Největší slovenská banka Slovenská sporiteľňa zaznamenala první "eurový" výběr těsně po půlnoci v Leopoldově, první platbu kartou uskutečnil klient banky zhruba ve čtvrt na jednu v Bratislavě.

Pro přijetí nové měny museli lidé na počátku Nového roku počítat s některými omezeními - banky například na několik hodin odstavily bankomaty a zavřeno měly i sítě čerpacích stanic.

Banky budou poskytovat veškeré služby až počátkem příštího týdne, pumpy normálně začaly fungovat až ráno.

Čtěte také:

"Euro přichází na Nový rok 2009 na Slovensko jako nejlepší talisman pro šťestí. V současné světové hospodářské krizi je to pro Slováky psychologický nástroj, který upevňuje vlastní sebevědomí," řekl při výběru Fico s tím, že Slovensko však zároveň přišlo o kus své identity.

Slovenské euroPodle ekonomů a politiků pomůže euro Slovensku překonat dopad globální finanční krize. Slováci měli podobně jako obyvatelé jiných zemí, které do eurozóny vstoupily, obavy ze zvyšování cen. Na vývoj cen v období přechodu na novou měnu přitom dohlíží několik institucí, nepoctivým obchodníkům dokonce za bezdůvodné zdražování hrozí vězení.

Slovensko je šestnáctým státem eurozóny a po Slovinsku druhou zemí z bývalého východního bloku. Loni se k zemím, kde bylo zavedeno euro, připojily Kypr a Malta, v nejbližších letech se výraznější rozšiřování eurozóny nepředpokládá.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist