Mirek Topolánek a David VodrážkaVláda oznámí termín přijetí společné evropské měny v České republice 1. listopadu letošního roku. Premiér Mirek Topolánek to řekl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Stanovení termínu požadovala opoziční ČSSD i zástupci podnikatelských svazů.

Pro přijetí eura musí Česko plnit takzvaná maastrichtská konvergenční kritéria. "To, že budeme plnit konvergenční kritéria, je evidentní," řekl premiér. Plán plnění kritérií by mělo ministerstvo financí předložit na jednání vlády do konce října.

Podle České národní banky v loňském roce došlo z hlediska budoucího plnění maastrichtských kritérií k určitému pozitivnímu posunu. Současná světová finanční krize však podle bankéřů představuje dočasně nepříznivý faktor z hlediska budoucího přijetí eura.

Čtěte také o euru

Maastrichtská kritéria musí plnit každý stát, který o zavedení eura usiluje. Celkový veřejný dluh nesmí překročit 60 procent HDP. Významné je také udržování cenové rovnováhy. Průměrná míra inflace po dobu jednoho roku nesmí přesáhnout více než 1,5 procentní míru tří členských zemí s nejnižší inflací. Dlouhodobé úrokové sazby v ČR nesmí přesáhnout o více než dvě procenta sazby tří zemí s nejnižší inflací.

Eurem nyní platí 16 z 27 států Evropské unie. Od dnešního dne měnu zavedlo Slovensko. Podle analytiků by se tak mělo lépe vypořádat s důsledky současné finanční a hospodářské krize. Evropskou měnu by do čtyř let měli používat všichni sousedé Česka. V Německu a Rakousku se eurem platí již několik let, polská vláda na konci října schválila harmonogram vstupu země do eurozóny od 1. ledna 2012. Ze zemí bývalého východního bloku už euro používá Slovinsko.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist