Až se v pátek otevřou slovenské obchody, bude to pro čerstvého člena eurozóny zatěžkávací zkouška. Většina Slováků si totiž poprvé vyzkouší placení novou měnou. Zavedení eura ve čtvrtek proběhlo bez větších problémů, banky byly mimořádně otevřeny i na Nový rok, větší nápor na pobočky se ale očekává až v pátek.
Řetězce budou v prvních lednových dnech prakticky fungovat jako směnárny, protože budou od lidí přijímat koruny i eura, vydávat by jim však měly jen novou měnu. Prodejny v posledních dnech připravovaly na příchod eura stovky lidí. Měnily se cenovky, pokladny a váhy, kontrolovaly a prověřovaly se informační systémy.
Mnoho lidí první den roku 2009 strávilo v práci, protože zavedení eura si vyžádalo úpravu mnohých systémů. Bankomaty, platební terminály a karty přešly v nočních hodinách na novou měnu a dopoledne již fungovaly jako v běžných dnech.
Slovensko má euro. První bankomat ho vydal v Leopoldově
Guvernér slovenské centrální banky (NBS) Ivan Šramko považuje zavedení eura za obrovskou příležitost, jak bez větších komplikací překonat důsledky současné finanční krize.
"Pokud budeme postupovat zodpovědně, euro nám pomůže lépe překonat současné období poznamenané krizí. Jsem přesvědčený, že tuto šanci Slovensko využije a jednotná měna se stane symbolem stability a prosperity," poznamenal guvernér.
Koruny ještě šestnáct dní
Podle Evropské komise si země vstupem do eurozóny vylepšila dlouhodobé možnosti růstu, zaměstnanosti a kontroly inflace. Slovensko má s novou měnou šanci těžit ze společného úsilí států eura zaměřeného na oživení hospodářství, které poznamenala finanční krize, myslí si předseda EK José Manuel Barroso.Po přijetí eura na Slovensku se počet obyvatel eurozóny zvýšil zhruba na 323 milionů. Z patnácti původních členů unie euro doposud nezavedly Británie, Dánsko a Švédsko. Evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Joaquín Almunia ve čtvrtek konstatoval, že euro se za svou existenci ukázalo nejen jako symbol identity unie, ale také jako pevný stabilizační faktor na peněžních trzích.
"Nejde o zanedbatelnou skutečnost, protože celosvětová finanční a hospodářská krize neušetřila žádné trhy, od bankovních až po trhy s cennými papíry," doplnil komisař.
Euro se sice ve čtvrtek stalo na Slovensku oficiální měnou, tamní obchodníci ale musí ještě šestnáct dní brát i koruny. Podle průzkumu, který dnes zveřejnila Evropská komise, měla většina obyvatel k dispozici eurovou hotovost již dva dny před zavedením eura.
Slováci se k eurovým bankovkám dostali nejčastěji v zahraničí nebo výměnou v bance. Mince získali hlavně ze startovacích balíčků, které si minulý měsíc zakoupily dvě pětiny obyvatel.
Konverzní kurz, kterým se přepočítávají všechny korunové položky na eura, byl stanoven na 30,126 SKK/EUR.
První krůčky eura na Slovensku
První krůčky eura na Slovensku
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist