Ani po dvou týdnech se nepodařilo vyřešit spor mezi Ukrajinou a ruským monopolem Gazprom, který ovládá stát. Rusko-ukrajinský spor ohledně dodávek plynu se poprvé projevil v Česku.
Společnost RWE Transgas zaznamenala zkrácení dnešní objednávky o pět procent. Podle mluvčího společnosti Martina Chalupského nejde o významný pokles a podnik pokryje výpadek ze zásob nebo z norských dodávek.
Ještě v sobotu při tom vicepremiér Alexandr Vondra prohlásil, že současný spor o zemní plyn mezi Ukrajinou a Ruskem zatím Česko nijak neohrožuje. Vondra to řekl v sobotu odpoledne v reakci na dopolední vyjádření jednoho z šéfů Gazpromu, Alexandra Medveděva.
Nedostatečné dodávky hlásí i jinde
Negativní vliv tohoto sporu se začíná projevovat už v několika zemích, které plyn odebírají. Rumunsko, Maďarsko, Polsko a Bulharsko hlásí, že neodebírají dohodnuté množství plynu.
Gazprom odřízl Ukrajinu od plynu ve čtvrtek, přitom ale slíbil, že na tranzitní dodávky do západních zemí nebude mít toto opatření žádný vliv. Společnost navíc obvinila ukrajinské úřady z toho, že plyn nelegálně odebírají i z tranzitní sítě.
Kyjev ale slovo "krádež" odmítá a hájí se tím, že část plynu je nucen z tranzitu odebírat z technických důvodů. Ukrajina zároveň varuje, že pokud se spor s Gazpromem nepodaří urychleně vyřešit, mohly by brzy západní státy pocítit nedostatek plynu.
Jádro sporu
Zastavením dodávek plynu si Gazprom s Ukrajinou vyřizuje staré účty. Podle plynárenského koncernu mu totiž Ukrajina na nezaplacených účtech za plyn dluží 2,1 miliardy dolarů.
Obě strany se navíc do vypršení smlouvy o dodávkách, tedy do konce roku 2008, nedohodly na nové ceně plynu. Ukrajina nechtěla přistoupit na zdražení a Gazpromu se zase nelíbilo, že na Kavkaz pumpuje plyn za "poloviční" cenu, kterou za něj platí země Evropské unie.
Kvůli přetrvávajícímu sporu o dodávky plynu se v pondělí mimořádně sejdou zástupci vyslanců členských států v EU.
Přehled zemí, kterých se dotkl současný ukrajinsko-ruský spor o dodávky plynu
Bulharsko
Tlak v plynovodu i dodávky se v sobotu snížil. Pokles ale zatím nedosáhl kritické úrovně.
Česká republika
Největší český dodavatel plynu RWE Transgas dnes zaznamenal zkrácení objednávky o pět procent. Podle mluvčího nejde o významný pokles a podnik pokryje výpadek ze zásob nebo z norských zdrojů.
Maďarsko
V pátek země oznámila snížení tlaku. Pokles ale podle mluvčí maďarské energetické společnosti MOL nedosáhl kritické úrovně a v sobotu se opět začal zvyšovat. Dodávky jsou zatím na dohodnuté úrovni.
Polsko
Dodávky do země plynovodem z Ukrajiny se v sobotu snížily o 11 procent, v pátek byly nižší o šest procent. Gazprom ale tento pokles vyrovnal zvýšením dodávek plynovodem přes Bělorusko.
Rumunsko
Podle státní společnosti Transgaz dodávky plynu v pátek náhle klesly o 30 až 40 procent a situace zůstala téměř stejná i v sobotu. Rumunsko kryje dovozem z Ruska jen zhruba třetinu své spotřeby.
Slovensko
Země dnes zaznamenala mírný výkyv v dodávkách plynu, který však nezpůsobil žádné komplikace. Mírný výkyv hlásilo Slovensko i v pátek, v sobotu byla situace stabilizovaná.
Turecko
Země v neděli ohlásila mírný pokles v dodávkách plynu podobně jako další evropské země
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist