Míra nezaměstnanosti v České republice se během posledního měsíce loňského roku zvýšila nejrychleji za dobu existence České republiky. Z listopadových 5,3 procenta vyskočila na 6 procent. Ekonomové, kteří toto číslo očekávali, navíc upozorňují, že bud hůř.

Nezaměstnanost přes sedm procent

"Trh práce kopíruje s nevelkým zpožděním náhlý obrat trendů pozorovaný od října v průmyslu a exportu. Jelikož se zatím v průmyslu ani exportu neobjevuje ani náznak stabilizace poptávky, je zcela nepochybné, že počet nezaměstnaných bude v dalších měsících dále rychle stoupat," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Podle něj je 7procentní míra nezaměstnanosti na konci roku optimistickým scénářem.

Nejhorší je situace již tradičně v Ústeckém kraji, kde nezaměstnanost dosáhla 10,3 procenta. Nejlépe je na tom naopak Praha. Tam se míra nezaměstnanosti drží na 2,1 procenta.

Pusťte si mapu nezaměstnanosti, článek pokračuje pod ní.

"Právě teď ve zvýšené míře dochází k propouštění či změnám práce. Negativní vliv se týká i ledna, kdy čekáme další citelný růst počtu nezaměstnaných," říká analytik Patria.cz Tomáš Vlk. Ten upozorňuje, že také trend jde směrem nahoru. "Slábnoucí ekonomika bude letos jen málo vytvářet nová místa, firemní sektor je naopak tlačen nižší poptávkou k propouštění," dodává.

Úřady práce (ÚP) zároveň ke konci roku napočítaly 91 189 volných pracovních míst, což je o 20 118 míst méně než v listopadu a o téměř 50 tisíc míst méně než na konci roku 2007.

Hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík uvádí, že obvyklé sezónní zvýšení míry nezaměstnanosti by směřovalo k úrovni 5,7 až 5,8 procenta. "Rozdíl mezi touto úrovní a skutečně naměřenými šesti procenty, tedy dvě až tři desetiny procentního bodu navíc, představuje podle něj dopad zpomalení české ekonomiky v důsledku globální recese na míru nezaměstnanosti v Česku," uvedl pro ČTK.

Více čtěte ZDE: Česká ekonomika zpomaluje

Podle Vlka budou negativní trendy přetrvávat celý letošní rok. "Průměr čekáme kolem 6,7 procenta oproti 5,5 procenta v předchozím roce," předvídá Vlk s tím, že "ekonomika bude tento rok procházet nejhorší fází současného cyklu. Nezaměstnaných však bude pravděpodobně přibývat i v roce příštím, neboť reakce trhu práce nastává až se zpožděním vůči statistikám produkce."

Nezaměstnanost také podle ekonomů začala dramaticky růst až v prosinci, protože propouštění dosud "odnášeli" agenturní pracovníci a cizinci. Podle Mertlíka se tempo nárůstu nezaměstnanosti zmírní na jaře spolu se sezónními pracemi.

S rostoucí nezaměstnaností se také budou zvyšovat nároky na státní rozpočet. Nejen, že bude muset vyplatit více na podporu v nezaměstnanosti, ale také do něj přiteče méně peněz z daní. Rozpočet v loňském roce také díky dobré kondici české ekonomiky a menšímu zvýšení deficitu ke konci roku, než je obvyklé, skončil ve schodku "jen" 20 miliard korun.

Letos se však bude potýkat s dopady krize a schválený schodek 38,2 miliardy korun může podle ministra financí Miroslava Kalouska dosáhnout až 60 miliard, pesimističtější scénáře hovoří o přibližně 100 miliardách korun.