Data 16. ledna a 17. ledna 2009 pravděpodobně neutkví Slovákům v paměti tak výrazně jako data 1. ledna 1993 nebo 17. listopadu 1989. Přesto bylo koncem jedné éry. Slovenská koruna definitivně odešla do historie, od soboty se v obchodech platí výlučně eurem.

Prostřednictvím obchodů se na Slovensku během dvoutýdenního období duálního oběhu podařilo podle agentury SITA stáhnout zhruba 60 procent z celkového objemu stažené hotovosti.

Přes 76 procent slovenských korun staženo 

"Období od 2. do 7. ledna bylo extrémně silné, v těchto dnech jsme vyměňovali hotovost za přibližně miliardu korun," řekl Boris Gandel z Tatra banky, která od začátku roku sesbírala slovenskou hotovost v hodnotě 6,1 miliardy korun.

Více o tématu - čtěte ZDE

Slovensko se stalo 1. ledna letošního roku šestnáctou zemí eurozóny. Do středy stáhla Národní banka z oběhu 76 procent slovenských korun. Lidé a firmy tedy mají v současnosti stále téměř 37 miliard slovenských korun. 

Koruna na Slovensku byla vnímána hlavně jako platidlo v obchodech za různé účty a faktury, uvedl slovenský server sme.sk. Vedle ostatních funkcí byla také dobrým "fackovacím" nástrojem vlád. Bez ohledu na politické zabarvení vlády vždy vyslala signál, že je potřeba uchýlit se k pořádné hospodářské politice a ne jen rozhazovat peníze.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist