Data 16. ledna a 17. ledna 2009 pravděpodobně neutkví Slovákům v paměti tak výrazně jako data 1. ledna 1993 nebo 17. listopadu 1989. Přesto bylo koncem jedné éry. Slovenská koruna definitivně odešla do historie, od soboty se v obchodech platí výlučně eurem.
Prostřednictvím obchodů se na Slovensku během dvoutýdenního období duálního oběhu podařilo podle agentury SITA stáhnout zhruba 60 procent z celkového objemu stažené hotovosti.
Přes 76 procent slovenských korun staženo
"Období od 2. do 7. ledna bylo extrémně silné, v těchto dnech jsme vyměňovali hotovost za přibližně miliardu korun," řekl Boris Gandel z Tatra banky, která od začátku roku sesbírala slovenskou hotovost v hodnotě 6,1 miliardy korun.
Slovensko má euro. První bankomat ho vydal v Leopoldově
Slovensko se stalo 1. ledna letošního roku šestnáctou zemí eurozóny. Do středy stáhla Národní banka z oběhu 76 procent slovenských korun. Lidé a firmy tedy mají v současnosti stále téměř 37 miliard slovenských korun.
Koruna na Slovensku byla vnímána hlavně jako platidlo v obchodech za různé účty a faktury, uvedl slovenský server sme.sk. Vedle ostatních funkcí byla také dobrým "fackovacím" nástrojem vlád. Bez ohledu na politické zabarvení vlády vždy vyslala signál, že je potřeba uchýlit se k pořádné hospodářské politice a ne jen rozhazovat peníze.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist