Ceny ropy na světových finančních trzích pokračovaly v poklesu i v pondělí. Cena za barel typu West Texas Intermediate (WTI) spadla až ke 34 dolarům. Ropu tlačí dolů vývoj kolem sporu mezi Ukrajinou a Ruskem, částečně ale reaguje i na příměří v pásmu Gazy. A dlouhodobě sráží ceny ropy dolů i očekávání nižší poptávky po ropě v letošním roce kvůli útlumu hospodářského růstu či recese v některých zemích.

Cena WTI v pondělí během dne spadla až na 34,08 dolaru za barel. Severomořská ropa Brent oslabila během pondělí až na 44,20 dolaru za barel.

Ceny ropy tak nepodpořilo ani víkendové vyjádření představitelů Alžírska a Íránu o dalším možném snížení těžby Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC). Podle íránského guvernéra skupiny Mohammada Alí Chatíbího by měl kartel dále omezit produkci, aby se nabídka s poptávkou na světovém trhu vyrovnaly.

 

Přečtěte si také

 

Alžírský ministr energetiky Šakíb Chelíl uvedl, že by měl kartel přitáhnout kohouty, pokud by ceny ropy dále klesaly. Alžírsko je pátým členem OPECu po Saúdské Arábii, Íránu, Venezuele a Angole, který pro další snížení produkce ropy. Chelíl také připomněl, že se ve druhém čtvrtletí očekává výrazný pokles spotřeby.

Klesající poptávka 

Podle zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) z minulého týdne letos klesne světová poptávka po ropě až o 940 000 barelů denně na 85,3 milionů barelů denně. Původně se přitom počítalo s poklesem o 440 000 barelů. Poptávka po ropě by letos měla podle OPECu klesnout o 180 000 barelů denně. Předchozí odhad přitom počítal s poklesem o 150 000 barelů denně

Podle IEA musí kartel OPEC letos produkovat 29,9 milionů barelů denně, aby pokryl světovou poptávku po ropě. Odhaduje se, že OPEC v prosinci vyprodukoval 30,9 milionů barelů denně.

Platnost únorového kontraktu na ropu v úterý končí, jeho cena ale klesá stejně jako cena březnového kontraktu na ropu Brent. Hlavním důvodem jsou podle analytiků vysoké zásoby suroviny k okamžitému dodání.