Hypoteční bankéři zažívají těžké časy. Loňský propad pokračuje i letos, podle prvních signálů je dokonce meziročně ještě větší.
"Zájem je nízký, proti loňskému lednu asi poloviční," říká Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank, která patří k lídrům trhu. "Jsme také pod úrovní ledna 2008," říká Zdeněk Mojžíšek, šéf obchodů Komerční banky.
Češi čekají, jak se krize vyvine
Už prosincové výsledky byly studenou sprchou - počty hypoték se proti předchozímu měsíci propadly o čtyři procenta na nejnižší úroveň od února 2006. Češi podle makléřů čekají, jak se vyvine krize, co bude s úroky a až zlevní nemovitosti, což už se začíná dít.
"Je to jasný dopad přicházejících negativních zpráv. Kdo nyní nutně nepotřebuje bydlet, nic nekupuje a hypotéku odkládá," tvrdí Roman Scherks, finanční poradce společnosti Partners.
Propad obchodů způsobilo i utažení kohoutků v bankách. "Některé ústavy nám hypotéky v prosinci odmítaly, neměly dostatek volných peněz," uvedla Ivana Žáková z poradenské firmy AWD.
Řada bank také přitvrdila. "Lidem z autoprůmyslu a kamionové dopravy nejsou banky moc ochotny půjčovat," říká Libor Ostatek z poradenské firmy Golem Finance. Podle předběžných odhadů banky vloni poskytly hypotéky za 117 až 120 miliard, o rok před tím to bylo za 142 miliard.
Podle makléřů, kteří si teď dojednávají podmínky s bankami na letošní rok, ale ústavy mají zájem hypotéky znovu rozhýbat. "Některé banky vidí, že mají prázdné výrobní linky, a chtějí je rozjet. Platí to hlavně o Hypoteční bance, Komerční bance Raiffeisenbank a také České spořitelně," říká Ostatek. Další banky zatím vyčkávají. "Například mBank šla razantně do hypoték, a teď zařadila neutrál. Namísto toho se soustřeďuje na karty a financování menších firem," dodal.
Češi si také letos budou muset zvyknout na větší rozdíly v úrokových sazbách v jednotlivých bankách. Zatímco v UniCredit Bank teď nabízejí hypotéku na pětiletou fixaci do 70 procent hodnoty nemovitosti za roční úrok 4,81, ve Volksbank je to možné za 6,29 procenta. Ještě větší rozdíly jsou u jednoleté fixace. Nejlevnější nabídku na trhu - 4,56 procenta má v UniCredit Bank, nejdražší, 7,06 procenta mBank. "Pro lidi se výběr nejvýhodnější sazby letos komplikuje," říká Žáková.
Banky: Změnu úroků neplánujeme
V prognóze vývoje hypotečních úroků jsou ale odborníci velmi opatrní. "Když nenastane nic nečekaného na finančním trhu, úroky by růst neměly," míní Scherks.
"V nejbližší době s úroky v Komerční bance nebudeme nic dělat. Když v únoru dojde k dalšímu snížení sazeb ČNB, pak během roku úroky snížíme, ale půjde jen o kosmetickou úpravu," uvedl Mojžíšek.
Banky teď sází na jarní kampaně. Přípravu akčních nabídek už potvrdila Raiffeisenbank, která v minulosti nabízela odpuštění mnohatisícového poplatku. Ten ale už zrušila. Několik scénářů kampaně má i Komerční banka.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist