Finanční a bankovní tituly zaznamenávají na evropských akciových trzích až neuvěřitelné výkyvy. Zatímco minulý týden nebyly výjimkou prudké i více než 20procentní pády akcií bank, které stahovaly dolů akciové trhy napříč světem, ve středu je situace zcela opačná.

Index evropských bank DJ Europe STOXX Banks odpoledne rostl o téměř 10 procent. A jsou to právě bankovní tituly, které jsou hnacím motorem růstu pro jednotlivé burzy. Například britská Lloyds Group posiluje o více než 41 procent, německá Deutsche Bank přes 22 procent, Barclays 21 procent, BNP Paribas téměř 16 procent.

Bankovní tituly a sprint ve stylu Bolta 

Burzy tak v podobě bankovních a finančních titulů mají ve středu svůj hnací motor alá vytáhlý jamajský sprinter Usain Bolt, který na loňské olympiádě v Pekingu lámal jeden světový rekord za druhým. Například londýnská burza rostla kolem 16. hodiny o více než čtyři procent, frankfurtská přidávala téměř čtyři procenta, pařížská přes tři stejně jako vídeňská a madridská necelá tři procenta.

 

Přečtěte si také

Podle analytiků láká nové investory především předprodanost finančních titulů a také zprávy ze Spojených států amerických, kde se už rýsuje plán na záchranu. Minulý týden se objevovaly spekulace o možném pádu další velké banky, ty však vystřídala informace o tom, že by tu tzv. "špatnou banku" mohla řídit americká FDIC.

Praha přidala přes dvě procenta

Pražská burza nakonec ve středu vzrostla o 2,24 procenta a její index PX zakončil seanci na hodnotě 786,4 bodu. Na pražské burze sice nebyl růst nejen bankovních titulů dvouciferný, ale i přesto mu vévodily právě bankovní a finanční skupiny - akcie Komerční banky přidaly téměř šest procent stejně jako akcie pojišťovací skupiny VIG, Erste Bank pak přidala skoro pět procent.

 

 SPAD ONLINE  (28.01.2009 16:15) 
  Název
 
Akt. cena
[Kč]
Změna
[%]
Objem
[tis. Kč]
 
  ERSTE GROUP BANK 333.6 5.737 119558.1  
  KOMERČNÍ BANKA 2491 6.727 340858.6  
  VIG 636.1 5.911 4885.9