Pokud někdo plánuje dovolenou v zahraničí, měl by si podle předpovědi renomované americké banky Goldman Sachs pospíšit s nákupem eur. Kdo zaváhá, mohl by si připlatit za jedno euro až o čtyři koruny více.

Podle nejnovější předpovědi Goldman Sachs totiž koruna do šesti měsíců oslabí až na 32 CZK/EUR. Do dvanácti měsíců by pak česká měna měla svůj kurz vůči euru o něco vylepšit a posílit ke 30 korunám za euro. V pátek odpoledne se česká měna pohybuje vůči euru na úrovni kolem 27,80 CZK/EUR.

 

Vývoj kurzu koruny vůči euru od roku 1999

 

Euro bylo za 32 korun naposledy v květnu roku 2004. Nejslabší byla koruna vůči jednotné evropské měně naposledy krátce po jejím vzniku, a to v březnu roku 1999, kdy byla na úrovni 38,60 CZK/EUR. Naopak nejsilnější byla koruna vůči euru loni v červenci, kdy se pohybovala těsně pod hranicí 23 CZK/EUR.

Goldman Sachs: Sazby "půjdou" až na procento

Slabá koruna podle předpovědi Goldman Sachs nezastaví Českou národní banku (ČNB) před dalším snižováním sazeb. Podle Goldman Sachs totiž ČNB sníží hlavní úrokovou sazbu do šesti měsíců z nynějších 2,25 až na jedno procento, zatímco dříve očekávala snížení na 1,5 procenta.

ČNB má zatím nadále prostor pro další snížení hlavní úrokové sazby. Ve chvíli, kdy koruna oslabuje, by však měla být ČNB podle člena její bankovní rady Vladimíra Tomšíka opatrná ohledně radikálního snižování sazeb.

 

Přečtěte si také

 

"Budeme muset počítat s tím, že oslabování koruny se projeví na inflaci. To je riziko, které mě nyní odrazuje od radikálního snížení sazeb," řekl v úterý pro agenturu Bloomberg Tomšík.

Analytici, které oslovila agentura Bloomberg, počítají s dalším snížením sazeb už na příštím měnovém zasedání ČNB, tedy 5. února. Pět z devíti předpokládá snížení sazeb o 50 basických bodů, tři o čtvrt procenta a jeden dokonce o 0,75 procenta.

ČNB na svém posledním měnovém zasedání snížila základní úrokovou sazbu o 50 basických bodů na 2,25 procenta. Loni snížila ČNB sazby celkem třikrát.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist