Koruna navázala i ve středu dopoledne na své úterní oslabení vůči jednotné evropské měně, když po 9. hodině ráno spadla na úroveň 28,67 CZK/EUR. Vůči dolaru pak krátce před 13.30 oslabila až na svou nejnižší hodnotu od října roku 2006, když spadla na 22,23 CZK/USD.

O pár minut později ale navázala na posilování maďarského forintu, který vyskočil na 297,55 HUF/EUR. I česká měna krátce poté prudce změnila směr a krátce po 16. hodině posílila až na 28,15 CZK/EUR a 21,86 CZK/USD.

Česká měna přitom dopoledne kopírovala oslabování maďarského forintu, který klesl na 302,55 HUF/EUR, a polského zlotého, který oslabil na 4,67 PLN/EUR. Americká banka Merrill Lynch očekává, že by se v blízké době maďarský forint mohl propadnout na rekordní minimum 315 HUF/EUR. 

"Je tu prostor pro další oslabování koruny. S nedávno vydanou prognózou Goldman Sachs, podle níž by koruna mohla v polovině roku oslabit až k 32 CZK/EUR, ale nesouhlasím," uvedl ještě ve středu ráno FX trader Patria Finance Oldřich Myslivec.

 

Blogy na iHNed.cz

Pesimistické prognózy 

Česká měna už v úterý oslabila vůči euru na svou nejslabší úroveň od června předloňského roku, když se propadla na 28,56 CZK/EUR. Vůči dolaru v úterý klesla na 22,17 CZK/USD, tedy na nejnižší úroveň od října roku 2006.

Čtěte více o vývoji kurzu koruny

Podle prognózy renomované americké banky Goldman Sachs z minulého týdne by oslabování koruny mohlo pokračovat až k 32 korunám za euro, kam by se česká měna měla dostat v polovině roku.

Euro přitom bylo za 32 korun naposledy v květnu roku 2004. Do dvanácti měsíců by pak podle Goldman Sachs poté měla koruna své ztráty korigovat k 30 CZK/EUR.

Ještě v polovině loňského července se koruna pohybovala na úrovních 22,92 CZK/EUR a 14,50 CZK/USD. Od té doby ale oslabila česká měna k dolaru už zhruba o 7,50 koruny a vůči euru o téměř šest korun.

Jak zareaguje ČNB 

Ve čtvrtek má na programu Česká národní banka (ČNB) další měnové zasedání. Analytici, které oslovila agentura Bloomberg, počítají s dalším snížením sazeb . Pět z devíti předpokládá snížení sazeb o 50 basických bodů, tři o čtvrt procenta a jeden dokonce o 0,75 procenta.

Právě před dalším prudkým snižováním úrokových sazeb ale nedávno varoval člen bankovní rady ČNB Vladimír Tomšík. "Budeme muset počítat s tím, že oslabování koruny se projeví na inflaci. To je riziko, které mě nyní odrazuje od radikálního snížení sazeb," upozornil.

ČNB na svém posledním měnovém zasedání snížila základní úrokovou sazbu o 50 basických bodů na 2,25 procenta. Loni snížila ČNB sazby celkem třikrát.