Podle aktuální prognózy České národní banky (ČNB) bude průměrný kurz koruny vůči euru v letošním roce 25,80. Příští rok by si pak česká měna měla polepšit na průměrných 25,60 CZK/EUR. Informoval o tom ve čtvrtek guvernér ČNB Zdeněk Tůma.

"Volatilita koruny je v současné době mimořádná," uvedl Tůma. ČNB očekává, že současné výrazné oslabení české měny odezní a následně by se koruna měla obchodovat bez výraznějších výkyvů.

Česká národní banka tak začala jako vůbec jediná centrální banka na světě zveřejňovat v číselné formě svou prognózu vývoje kurzu české měny k euru. 

BLOGY na iHNed.cz

Koruna v poslední době značně oslabovala vůči jednotné evropské měně i americkému dolaru. Zatímco se ještě v polovině loňského července kurz koruny pohyboval vůči euru na úrovni 22,92 CZK/EUR a 14,50 CZK/USD, od té doby česká měna oslabila k euru zhruba o šest korun a k dolaru dokonce přibližně o 7,50 koruny.

Pesimistická prognóza Goldman Sachs

Podle prognózy renomované americké banky Goldman Sachs z minulého týdne by oslabování koruny mohlo pokračovat až k 32 korunám za euro, kam by se česká měna měla dostat v polovině roku. 

Přečtěte si také

Euro přitom bylo za 32 korun naposledy v květnu roku 2004. Do dvanácti měsíců by pak podle Goldman Sachs poté měla koruna své ztráty korigovat k 30 CZK/EUR.