Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, klesl v roce 2008 o 71 miliard korun na 244 miliard korun. Výsledky v úterý zveřejnila Asociace pro kapitálový trh (AKAT). Důvodem poklesu byl podle odborníků propad finančních trhů a následná panika investorů.
V prvním čtvrtletí ubylo 19 miliard korun, ve druhém objem majetku ve fondech stagnoval, ve třetím činil pokles pět miliard korun a ve čtvrtém 47 miliard korun.
V září začal masový výběr peněz z fondů na základě řady spekulací, řekl novinářům předseda AKAT Josef Beneš. K tomu podle něj přispěla i úroková politika bank, které nabídly u vkladů relativně vysoké úrokové sazby.
Na celkovém úbytku se podílel asi 45 až 50 miliardami korun výběr peněz investorů z fondů, z 20 až 25 miliard korun pak pokles tržní hodnoty majetku ve fondech, uvedl Beneš. Podílníci vybírali peníze nejvíce z peněžních a dluhopisových fondů, naopak propad hodnoty majetku byl nejvíce patrný u fondů akciových, smíšených a fondů fondů.
Majetek ve fondech bude stále ubývat
Trend úbytku majetku ve fondech se letos podle Beneše zpomalil, ale zatím neskončil. "Nemůžeme říct, že se trh stabilizoval," upozornil. Do dalšího období roku je ale optimistou.
"Pokud se ještě nestane něco významného, ve druhé polovině roku uvidíme opět nárůst," odhadl.
Nejvyšší odliv majetku zaznamenala loni aktiva akciových fondů (-24,5 miliardy), následovaná fondy peněžního trhu (-19,8 miliardy), smíšenými fondy (-12,5 miliardy), dále dluhopisovými fondy (-9,7 miliardy) a fondy fondů (-5,8 miliardy Kč). Naopak příliv aktiv se projevil pouze u zajištěných (0,4 miliardy) a nemovitostních fondů (545 milionů korun).
Hodnota majetku v zahraničních fondech poklesla o 19 miliard na 123 miliard korun. Domácí fondy zaznamenaly pokles o 52 miliard na 121 miliard korun. Hodnota majetku zahraničních fondů tak poprvé převýšila majetek v domácích fondech. Příčinou je to, že zahraniční fondy jsou často garantované; u těch se majetek nesnižoval.
Fondy přišly až o poloviny hodnoty
Majetek Čechů uložený v tuzemských podílových fondech loni až na několik výjimek výrazně klesl. Nízké výnosy vykázalo několik fondů peněžního trhu a dluhopisových fondů. Poměrně velké ztráty zaznamenaly vesměs fondy smíšené, fondy fondů a akciové fondy. Ty v průměru přišly o více než polovinu hodnoty.
"Výkonnost většiny podílových fondů byla záporná. Nejvíce se finanční krize podepsala na akciových fondech, které klesaly nejčastěji o desítky procent. Ostatně i celé akciové indexy ztratily za uplynulých 12 měsíců přibližně polovinu své hodnoty," řekl šéfredaktor serveru Investujeme.cz Petr Zámečník.
Nejvíce peněz mají Češi stále uloženo ve fondech peněžního trhu, kde bylo koncem roku 88,1 miliardy korun, a v zajištěných fondech s majetkem 65,1 miliardy korun. Mezi pětici největších zprostředkovatelů fondů v Česku patří skupina ČSOB s 82,7 miliardy korun, skupina České spořitelny s 68,4 miliardy korun, skupina Komerční banky se 40 miliardami Kč, ING Group se 12,9 miliardy Kč a UnicreditGroup s 11,1 miliardy korun.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist