Česká měna posílí na 25,10 CZK/EUR, a to ve druhé polovině roku 2009, tvrdí Česká spořitelna s tím, že koruna bude zpevňovat v souladu s odezníváním globální finanční krize. Měna se tak podle banky vrátí k dlouhodobému trendu svého posilování.

Více čtete ZDE

"Investoři budou muset připustit, že Česká republika nemá vnitřní či vnější nerovnováhu jako některé jiné země ve střední Evropě a je nejlépe vybavenou zemí v oblasti k překonání krize," prohlásila podle agentury Bloomberg spořitelna.

Koruna během čtvrtka silně posiluje až na 28,53 CZK/EUR poté, co americká investiční banka Golden Sachs zrušila svou starou prognózu o tom, že euro bude stát 32 korun. Tuzemskou měnu také již dříve podpořil viceguvernér České národní banky Miroslav Singer, který řekl, že banka kvůli oslabování kurzu uvažuje o zvýšení úrokových sazeb.

Koruna se v posledních dnech potýkala s propadem své hodnoty na trzích a v úterý spadla až na 29,68 CZK/EUR. Ve čtvrtek však posiluje také vůči dolaru a od rána zpevnila o více než 50 haléřů až na  22,44 CZK/USD.

Více čtěte ZDE

Možnost pružného kurzu a samostatné měnové politiky ve čtvrtek v Bruselu také ocenil prezident Václav Klaus. Její existence je podle něj vítězstvím pro českou ekonomiku.

Spořitelna zároveň zhoršila předpověď pro vývoj ekonomiky. Podle ní letos může HDP klesnout o 1,3 procenta. V roce 2010 ale poroste o 1,5 procenta. V předchozí prognóze hovořila ČS o letošním růstu o 1 procento.


VIDEO

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist