Ocelářský magnát Tomáš Chrenek má potíže. Jeho Třinecké železárny propouštějí, barrandovská filmová studia mají nouzi o zakázky a teď se otřásá i jeho obchodník s elektřinou Moravia Energo. Ten přišel o elektřinu od ČEZ, protože za ni neplatí.

Firma zásobující přes 1000 odběrných míst a patřící k nejvýznamnějším obchodníkům s energií v zemi podle mluvčí ČEZ Evy Novákové neplatí denní platby za dodávky elektřiny, a proto se energetický gigant rozhodl k tak razantnímu kroku. 

Podle Novákové zároveň ČEZ vyzval třineckou společnost Moravia Energo ke splacení všech závazků.


VIDEO: Martin Roman říká, komu a proč ČEZ odpustí tři platby za elektřinu

"Pokud závazky nebudou uhrazeny v plné výši, využije ČEZ k jejich úhradě dříve poskytnutých bankovních garancí," dodala Nováková.

Moravia Energo dodává elektřinu například na stadion pražské Slavie. Tiskový mluvčí Slavie Praha Ondřej Zlámal k tomu však řekl: "Společnost Moravia Energo nás o svých problémech informovala. Dodávky proudu na stadion přerušeny nebudou, protože kdyby šla do konkurzu, převezme jeho závazky lokální dodavatel, tedy Pražská energetika."

Více čtěte ZDE

Moravia Energo, patřící společnosti Enias z impéria miliardáře Tomáše Chrenka, má stejně jako ostatní obchodníci problém s propadem ceny elektřiny na velkoobchodník trhu. Loni, když sjednávala kontrakty na letošní a příští rok, zavázala se platit mnohem vyšší ceny, než za jaké dnes klientům prodává.

V prosinci z tohoto důvodu už nebyla schopna hradit platby za kontrakty v objemu několika miliard korun na energetické burze. Tehdy problém řešilo ministerstvo průmyslu.

"Jde o jednoho z největších obchodníků, jeho kolaps by ohrozil důvěryhodnost celé burzy," vysvětluje náměstek ministra Tomáš Hüner.

V roce 2007 Moravia Energo dosáhla obratu 3,369 miliardy korun, svým zákazníkům dodala přes 2000 gigawatthodin elektřiny.

Vizitka společnosti Moravia Energo

Vznik: společnost byla založena v prosinci 1999, do obchodního rejstříku byla zapsána 15. února 2000.

Sídlo: Třinec

Majitel: ENIAS, a.s. (patří do impéria miliardáře Tomáše Chrenka)

Hospodářské výsledky (2007): tržby 3,369 miliardy korun, zisk 98 milionů korun; od svého založení firma trvale vykazuje kladný hospodářský výsledek, v letech 2000-2007 dosáhla celkového zisku téměř 400 milionů korun; pro loňský rok plánovala obrat 4,5 miliardy korun.

Ostatní:

- Do centra pozornosti se firma dostala na podzim 2007, když vyšlo najevo, že zhruba třetinový podíl v Moravia Energo koupil na jaře téhož roku bývalý premiér Stanislav Gross. Již v říjnu 2007 své akcie společnosti Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy, podle médií expremiér na obchodu vydělal zhruba 80 milionů korun. Na jaře 2008 pak akcie získal prostřednictvím Eniasu většinový majitel společnosti Dušan Chrenek. Grossovu transakci prošetřovala protikorupční policie, která ale loni v létě připad odložila.

- Firma má dceřiné společnosti na Slovensku a v Srbsku.

- Mezi odběratele Moravia Energo patří společnost E Side Property Limited (provozovatel nového stadionu fotbalové Slavie). Například v roce 2006 dodávala Moravia Energo elektřinu i firmám Ahold, Penny Market, Bauhaus, Linde Gas nebo Čepro.

- Loni společnost ohlásila záměr vybudovat paroplynovou elektrárnu na okraji prostějovské průmyslové zóny za zhruba dvě miliardy korun.

Zdroj: ČTK