"Makroekonomický důraz je třeba klást na celosvětovou poptávku, svět ji totiž potřebuje mnohem více," uvedl hlavní ekonomický poradce amerického prezidenta Baracka Obamy Larry Summers pro list Financial Times.
Šéf ministrů financí eurozóny a lucemburský ministr financí Jean-Claude Juncker však odmítl názor, že by fiskální politika evropských vlád nebyla dost agresivní.
Koordinace boje s krizí je nutná, přidávají se USA - čtěte ZDE
Topolánek v Bruselu: Tak velké krizi unie ještě nečelila - čtěte ZDE
Podle něj se ministři financí 16 zemí, v nichž se platí eurem, shodli na tom, že na apel z USA nepodpoří. "Jsme toho názoru, že nebudeme potřebovat v tomto momentu další úsilí (zvýšení výdajů na boj s krizí - pozn. red.)," dodal Juncker.
"Neprojednáváme žádná další opatření," doplnil ho německý ministr financí Peer Steinbrueck.
Celková podpora ze strany fiskální politiky v letošním a příštím roce byla podle dokumentu ministrů financí odhadnuta na tři až čtyři procenta hrubého domácího produktu Evropské unie. V Obamově balíčku na letošní a příští rok je 787 miliard dolarů a činí zhruba 5,5 procenta HDP Spojených států amerických.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist