Firmy budou propouštět dál, ve druhém čtvrtletí to už ale čísla nebudou tak velká jako v prvních třech měsících roku. Vyplývá to z průzkumu Manpower Index trhu práce, který byl zveřejněn v úterý. Index je v ČR zveřejněn popáté, odhad na druhé čtvrtletí je druhý nejhorší.

Nejhorší je za námi 


Průzkum mezi zaměstnavateliI když část zaměstnavatelů podle tohoto průzkumu předpokládá snížení náborových aktivit a Index trhu práce má stejně jako v 1. čtvrtletí roku 2009 negativní hodnotu -2 procenta, zaměstnavatelé čtyř z deseti odvětví hlásí zvyšování počtu zaměstnanců ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2009. Z výzkumu rovněž vyplývá, že nejsilnější náborové aktivity pro druhé čtvrtletí 2009 má stavební průmysl.

"Podle našich výsledků by se mohlo zdát, že hlavní vlna propouštění je za námi, protože počet zaměstnavatelů, kteří hlásí snižování počtu pracovních míst, je nižší oproti prvnímu čtvrtletí, nicméně zpracovatelský průmysl, který zaměstnává nejvíce lidí se propadl do záporných - 8 procenta," zhodnotila situaci Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka Manpower Česká a Slovenská republika.

Průzkum mezi zaměstnavateli

V nadcházejícím čtvrtletí zaměstnavatelé v pražském regionu očekávají ze všech tří regionů nejsilnější náborové aktivity a hlásí Čistý index trhu práce +2 procenta. V Čechách zaměstnavatelé naopak předvídají nejslabší náborové aktivity a ukazují Čistý index trhu práce -2 procenta. Zaměstnavatelé na Moravě ohlašují Čistý index trhu práce -1 procento.

Průzkum mezi zaměstnavateli

Nejoptimističtější jsou plány ve stavebním průmyslu (+3 %), které se oproti prvnímu čtvrtletí zlepšily o 4 procentní body. Zaměstnavatelé v odvětví těžba nerostných surovin naopak hlásí nejnižší náborové plány ze všech odvětví (-14 %).

GRAFIKA: 

 

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru