Burza obnovila obchodování s akciemi Orco a v prvních minutách to byl očekávaný pád, který postihl investory vlastníci tyto cenné papíry. V první hodině se ztráta Orco v Praze pohybovala v rozmezí od 10 do 24 procent, ve Varšavě kolem deseti. "Dá se očekávat velká panika kolem obchodování s akciemi Orco. Nedá se vyloučit ani to, že během dne budou ztrácet tolik, že s nimi bude muset být pozastaveno obchodování," uvedl pro server iHNed.cz makléř Patria Finance Josef Kohout.

Během dalších minut se situace zklidňovala a akcie ztrácely jen jednotky procent. 

Developerská společnost dostala v pondělí tisíce akcionářů do úzkých, když odmítla zveřejnit výši loňské ztráty a požádala o zastavení obchodů s akciemi až do konce měsíce. Burza ji vyhověla, ale pouze pro jediný den.

Neobvyklá žádost signalizovala, že finanční krize dostihla další velkou firmu působící mimo jiné v České republice, ale také že potíže na trhu s nemovitostmi sílí.

Orco: musíme zvážit, co dál 

Šéfové Orca vydali jen stručné, ale varovné prohlášení, podle něhož musí provést "důkladný rozbor provozních a strategických možností" firmy. Další podrobnosti odmítli sdělit. "Máme povinnost informovat všechny zúčastněné strany najednou," uvedla mluvčí firmy Petra Zdeňková.

"To jen dokazuje, že ve firmě není všechno úplně v pořádku. Jako by neměla jasno, jak vlastně dál dělat byznys," odhadl pro Hospodářské noviny analytik Karel Potměšil ze společnosti Cyrrus.

Akcie Orca za poslední dva roky spadly už o 97 procent. Orco se podobně jako další developerské firmy stalo obětí realitní bubliny, při níž se pustilo do řady velkých projektů, ty se ale nyní komplikují kvůli propadu cen nemovitostí a kvůli neochotě bank půjčovat peníze.

Proč se to stalo? 

Vysvětlení pondělního nečekaného kroku je hned několik. Podle Petra Bártka z České spořitelny je možné, že hodnota nemovitostí klesala více, než firma čekala. Na celém českém trhu loni hodnota realit klesla v průměru o čtvrtinu.

Může však jít i o boj o moc ve firmě, kterému chce šéf firmy Jean-Francois Ott zabránit. Největší, více než pětiprocentní podíl má nyní investiční společnost Prosperita. Ta chce dostat svého zástupce do vedení společnosti.

Ott má potíže na více frontách. Lidé propuštění z jeho firmy AQ Okna si stěžují, že nedostali mzdy za loňský listopad a prosinec.

"Je zvláštní, že Orco najednou odložilo výsledky jen den poté, co Prosperita oznámila, že drží pětiprocentní podíl," říká Patrick Vyroubal ze společnosti Atlantik FT. Orco ještě loni kontroloval zakladatel Jean-Francois Ott s více než 11 procenty akcií, po nuceném odprodeji loni na podzim mu ale zbylo jen 1,6 procenta.

Menšinoví akcionáři se brání 

Podobný cíl jako investiční Prosperita mají menšinoví akcionáři, kteří zakládají sdružení SOS Orco. "Chceme ve vedení svého člověka. Lidé, kteří se přihlásili, mají dohromady osm až devět procent akcií," tvrdí Luboš Smrčka, který sdružení zastupuje.

Na problémech developerů se podepsala globální finanční krize, kterou spustily problematické hypotéky za mořem už v létě 2007. Od té doby klesají ceny realit po celém světě a developeři mají problém sehnat od bank peníze na své projekty.

Zatímco před dvěma lety stačilo, když dal developer ze svého desetinu ceny projektu, dnes musí přijít alespoň s 30 procenty vlastních peněz. Navíc musí sehnat předem více zákazníků či nájemců.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist