Ukrajina bude mít další problémy se splácením záloh za ruský plyn, což by mohlo pozastavit jeho dodávky do Evropy, upozornila energetická společnost RosUkrEnergo.

Podle společnosti RosUkrEnergo, kterou vlastní ruský energetický gigant Gazprom, a dvou dalších nejmenovaných ukrajinských podnikatelů by ukrajinská společnost Naftogaz mohla mít znovu problém získat finance na pokrytí záloh při takových cenách, které ji ruská strana za energii účtuje.

Ukrajina již těžko splácela dodávky plynu na konci února, kdy dlužnou částku Rusku uhradila jen pár dnů před vypršením lhůty. Těsně předtím se již nechal slyšet ruský premiér Vladimír Putin, že znovu zarazí plyn směřující do Evropy, jako se tomu stalo v lednu.

Vážný dopad na Evropu

"Může se stát, že koncem roku nebude mít Naftogaz na splátky Gazpromu, protože jeho finanční situace se stále zhoršuje. To zvyšuje riziko možného přerušení dodávek," uvedl Robert Shetler-Jones z koordinačního výboru RosUkrEnergo.

"Jestliže nebude Ukrajina schopná zaplatit, bude to mít vážný dopad na evropské zásoby plynu," dodává.

Naftogaz platí Gazpromu v prvním letošním čtvrtletí 360 amerických dolarů za 1 000 metrů krychlových plynu, zatímco v loňském roce platil 179,50 dolaru za stejný objem.

Prodlevy splátek, zejména u firem

Mluvčí Naftogazu nepotvrdil informaci, že by společnost neměla potřebné finance, ale připustil jisté prodlevy při splátkách ze strany ukrajinských spotřebitelů, které se týkají zejména některých firem.

Společnost RosUkrEnergo je s Naftogazem ve sporu. U arbitrážního soudu ve švédském Stockholmu podala na Naftogaz žalobu o 600 milionu dolarů, které prý v roce 2008 neuhradil za odebraný plyn a za pokuty z prodlení splátek.

Naposledy měl Naftogaz u ruskému plynárenskému koncernu dluh 360 milionů dolarů, který splatil počátkem března. Ukrajinská policie tehdy dokonce provedla razii v kancelářích Naftogazu, aby zajistila smlouvy mezi ruskou a ukrajinskou stranou.

O smlouvy se zajímala ukrajinská bezpečnostní služba, která v současné době vyšetřuje případ 11 miliard krychlových metrů plynu v zásobnících Naftogazu, které si nárokuje RosUkrEnergo.

Ukrajina se potácí v hospodářské krizi, na níž si od Mezinárodního měnového fondu půjčila 16,4 miliardy dolarů. Společně s EU se také dohodla na modernizaci svého plynárenského systému, kterou EU bude financovat částkou 2,5 miliardy eur.