Zahraniční obchod pokračuje v únoru ve svém poklesu. Obchodní bilance skončila v přebytku 8,7 miliardy korun, což je meziročně o 4,3 miliardy korun méně. Vývoz se propadl ve srovnání se stejným měsícem v loňském roce o 22,2 procenta a dovoz o 21,5 procenta. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ).
Analytici očekávali přebytek pět miliard korun. "Kladný výsledek zahraničního obchodu byl způsoben rychlejším poklesem dovozu ve srovnání s vývozem. Meziroční pokles obou stran obchodní bilance ale přesáhl 20 procenta, a tato čísla jsou dobrým obrázkem dosavadního dopadu globální recese do české ekonomiky," uvedl pro server iHNed.cz hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.
Pokles zahraničního obchodu trvá (s výjimkou září) od srpna loňského roku, v posledních dvou měsících je na obou směrech více než dvacetiprocentní. Vlivem oslabení koruny vůči oběma hlavním měnám došlo k většímu snížení zahraničního obchodu v přepočtu na eura (vývoz o 30,6 procenta a dovoz o 30 procent) a zejména na dolary (vývoz o 39,8 procenta a dovoz o 39,3 procenta). Loňský únor měl oproti letošními o jeden pracovní den více.
Obchod s Německem se zlepšil
Stroje a dopravní prostředky zaznamenaly celkový pokles vývozu o 25,4 procenta, tedy o 30,4 miliardy korun a dovozu o 28,3 procenta (o 24,6 miliardy korun). Snížil se nejvíce vývoz a dovoz silničních vozidel, elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů a strojů a zařízení všeobecně užívaných v průmyslu.
"Negativně se na výsledku podepsal samozřejmě obchod se stroji a dopravními prostředky, kde klesl přebytek o 5,8 miliardy korun. Snížení aktivity německé ekonomiky má za následek pozitivní fakt, že s naším největším obchodním partnerem se zahraniční obchod zlepšil. V březnových číslech se můžeme dočkat příjemného překvapení právě v oblasti dopravních prostředků, protože mladoboleslavská Škodovka opět obnovila výrobu," řekl pro server iHNed.cz analytik společnosti Citco Tomáš Volf.
Celkový dovoz minerálních paliv klesl o 7,6 procenta (o 1,4 miliardy korun). Dovoz ropy se snížil hlavně hodnotově o 39,4 procenta, v naturálním vyjádření zůstal zhruba na úrovni února 2008. Dovoz zemního plynu stoupl hodnotově o 45,4 procenta, naturálně o 6,3 procenta.
Obchod s minerálními palivy působí negativně
Za posledních dvanáct měsíců se v porovnání s předchozími dvanácti měsíci snížil vývoz o 6,4 procenta a dovoz o 5,3 procenta. Obchodní bilance dosáhla přebytku 56,2 miliardy korun, což je o 32,8 miliardy korun méně.
Dlouhodobě nepříznivý vliv na bilanci měl růst schodku v obchodě s minerálními palivy a pokles kladného salda v obchodě průmyslovým spotřebním zbožím, stroji a dopravními prostředky a surovinami. Pozitivně působilo zvýšení přebytku v obchodě s polotovary a materiály, nápoji a tabákem a zmenšení schodku v obchodě s chemickými výrobky.
"Vzhledem k tomu, že Česká republika disponuje jen velmi malým množstvím primárních zdrojů, musí firmy v ČR dovážet velké množství surovin, polotovarů a dílů. S poklesem poptávky a produkce, potom dochází i ke snížení dovozu materiálů. Dynamika na obou stranách obchodní bilance tak bývá velmi podobná. Nicméně celkový vliv recese v eurozóně je na český zahraniční obchod samozřejmě negativní. Loni po prvních dvou měsících roku dosahovala obchodní bilance přebytku 25 miliard korun, letos je to polovina," okomentoval pro server iHNed.cz hlavní ekonom Patria Finance David Marek.
V lednu až únoru klesl vývoz o 23,1 procenta a dovoz o 21,4 procenta. Přebytek obchodní bilance dosáhl 12,2 miliardy korun a byl tak meziročně o 12,6 miliardy korun nižší.
Zahraniční obchod v lednu klesl nejvíce od vzniku ČR - čtěte ZDE
Krize již postihla 150 tisíc našich zaměstnanců, tvrdí odbory - čtěte ZDE
Zahraničí loni Česku splatilo přes půl miliardy korun. Dluží ještě 22,4 miliardy - čtěte ZDE
Z teritoriálního hlediska klesl přebytek se státy Evropské unie o 4,3 miliardy korun, se státy mimo EU se deficit zmenšil o 1,9 miliardy korun. Přebytek klesl v obchodě se Spojeným královstvím o 1,4 mld. Kč, Itálií a Rumunskem (shodně o 1,3 mld. korun), Španělskem a Švédskem (shodně o 1,1 mld. Kč) a Slovenskem o 1,0 mld. Kč a prohloubil se obchodní deficit s Čínou o 0,9 miliardy korun.
Poslední výrazně negativní data?
Ke zlepšení bilance došlo v obchodě s Německem (růst přebytku o šest miliard korun vlivem většího poklesu dovozu než vývozu), deficit se snížil v obchodě s Japonskem o 1,8 miliardy korun, Koreou o 1,7 mld. Kč a Ruskem o 1,4 mld. Kč. Přechodem z pasiva do aktiva se zlepšila bilance obchodu s Tureckem o 1,4 mld. Kč.
Podle analytiků již lednové výsledky zahraničního obchodu potvrdily nedobrý stav evropské ekonomiky, v níž kvůli krizi klesá poptávka, protože lidé se obávají utrácet a firmy neinvestují.
Tato únorová data by podle Marka mohla být poslední výrazně negativní informací. "Od března se v průmyslové produkci a vývozu projeví zavedení šrotovného v Německu, Francii, na Slovensku a dalších evropských zemích. Vývoz dopravních prostředků a strojů se přitom podílí na celkovém vývozu 55 procenty. Pokud se ukáže optimismus o postupném zotavení ekonomiky z nejhoršího jako oprávněný, mohla by získat koruna podporu k tomu, aby se její kurz začal vracet k fundamentálně rovnovážné hodnotě v intervalu 25 až 26 za euro," dodal Marek.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist