Americký hliníkářský gigant Alcoa zahájil další výsledkovou sezonu na Wall Streetu. Investoři a nalytici netrpělivě očekávali výsledky, jelikož jsou klíčové pro další směřování trhů.

"Postupné reporty hospodářských výsledků by mohly podat investorům jasnější obraz o tom, zda jsou nárůsty z posledních týdnů opodstatněné, nebo prozatím nikoliv," říká analytik společnosti Capital Partners Karel Chod.

Alcoa však investory spíše zklamala. Společnost se v prvním čtvrtletí letošního roku propadla do ztráty. Firma skončila ve ztrátě již druhé čtvrtletí za sebou kvůli pokračující globální ekonomické krizi, která prudce snížila ceny a poptávku po hliníku. Čistá ztráta činila 497 milionů dolarů (deset miliard Kč) ve srovnání se ziskem 303 milionů dolarů ve stejném období loni.

Opatrný start

Americké akcie, které určují směřování ostatních trhů, zakončily v pátek již čtvrtý růstový týden v řadě. Takový výkon nepředvedly za poslední dva roky. Začátek tohoto týdne byl ale opatrný - včera zahájily zhruba 1,5procentním poklesem.

Další směřování budou mít v režii čtvrtletní výsledky jednotlivých firem. Mezi nejsledovanější budou zřejmě opět patřit banky. Zájem o ně ukázalo včerejší oslabení futures na americké akciové indexy, které předznamenalo následný propad cen akcií.

Postaral se o něj renomovaný analytik Mike Mayo z Calyon Securities. Ten očekává, že ztráty ze špatných bankovních úvěrů by mohly překročit úrovně z dob Velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. "Nové kroky vlády pravděpodobně nepomohou tak, jak se očekává. A to zejména za situace, kdy úvěry byly v průměru přeceněny pouze na 98 centů na dolar," uvedl Mayo.

Od října 2007, kdy se americký akciový index S&P 500 pohyboval na rekordních úrovních, ztratily akcie finančních institucí již 73 procent své hodnoty. To je nejvíce ze všech odvětví.

Banky by však zároveň mohly v posledním letošním čtvrtletí pomoci indexu vzhůru. Analytici předpovídají, že banky, brokerské firmy a pojišťovny v posledních třech měsících letošního roku vydělají okolo 21 miliard dolarů. V posledním kvartálu roku 2008 přitom 65 miliard prodělaly.

Ve čtvrtém kvartálu zároveň uplynou dva roky od chvíle, kdy se americké společnosti začaly potýkat s propadem příjmů. Analytici předpovídají, že index S&P 500 by mohl v posledním čtvrtletí meziročně vzrůst o 76 procent, a to právě díky finančním společnostem. Bez nich by se naopak jeho hodnota měla podle odhadů meziročně snížit o 4,5 procenta.

Zatím je tedy na optimismus příliš brzy. Údaje o rostoucím počtu prodaných nemovitostí a objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v USA by mohly naznačovat, že ekonomika již našla své dno. Proti tomu ale stojí rostoucí míra nezaměstnanosti, výše zadlužení amerických spotřebitelů či odhady, že banky budou muset odepsat další špatné půjčky, což pravděpodobně znovu srazí jejich akcie.

Podle analýzy Erste Group by se nicméně akciové trhy mohly dočkat stabilizace už ve druhém čtvrtletí letošního roku.

"Věříme, že v tomto čtvrtletí se situace na akciových trzích může přinejmenším stabilizovat, a proto doporučujeme dát akciím v portfoliu neutrální váhu. Nejnižší dosažené hodnoty z počátku března mohou být ale znovu testovány. V celkovém pohledu je proto i nadále třeba opatrnosti," říká hlavní analytik Erste Fritz Mostböck.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist