Zdravotní pojišťovna Agel, kterou před rokem založil podnikatel Tomáš Chrenek, zřejmě končí. Ve čtvrtek se bude rozhodovat o jejím sloučení s Hutnickou zdravotní pojišťovnou(HZP), informuje dnes server Aktuálně.cz. Představitelé obou pojišťoven podle serveru fúzi nevylučují.
"Další samostatná existence pojišťovny je nereálná," tvrdí podle serveru strategický materiál, který správní rada Agelu projednala už v březnu. Generální ředitel HZP Zdeněk Vrožina připustil, že o fúzi se vážně jedná. Marketingová ředitelka pojišťovny Agel se ke sloučení zatím nevyjádřila. Nekomentovala ani otázku, zda pojišťovně Agel skutečně hrozí v příštích třech letech ztráta čtvrt miliardy, jak uvádí posudek vypracovaný pro správní radu.
Větší HZP by mohla fungovat od července
Pokud správní rady Agelu a HZP na svém zasedání ve čtvrtek fúzi schválí, požádají pojišťovny o souhlas ministerstvo zdravotnictví. Pokud nebude mít námitky ani ministerstvo financí, mohou už od července fungovat společně pod názvem HZP, píše server.
Projekt pojišťovny Agel byl v českých poměrech neobvyklou novinkou. Pojišťovna měla doplnit zdravotnický holding Tomáše Chrenka, který si koupil či pronajal na severní Moravě 20 nemocnic a přitom vlastnil firmu na distribuci léků a zdravotnického materiálu.
Kvalita sítě nemocnic a nabídka nadstandardních služeb včetně proplácení antikoncepce přilákaly za rok k Agelu 59.000 pojištěnců. Tím Agel splnil zákonnou podmínku, že musí mít 50 tisíc klientů. Tolik lidí však podle serveru nestačí, aby pojišťovna začala vydělávat.
Experti také uvádějí, že společnost Agel Insurance, která pojišťovnu Agel pro Chrenka založila, už nechce nadále provozní ztráty hradit. "Investice by přišly minimálně na 250 milionů korun bez konkrétní garance a časového horizontu návratnosti," uvádí materiál hlavní důvod sloučení.
Potíže Agelu zatím neodradily další finanční skupiny od vstupu na Chrenkovu cestu. Letos v březnu vznikla zdravotní pojišťovna Média, která je součástí finančního impéria GES. Impérium ovládá spolumajitel televize Prima Ivan Zach. "Padesát tisíc pojištěnců získáme za půl roku," řekl Aktuálně.cz ředitel nové pojišťovny Emil Buřič.
Těžiště Chrenkova byznysu je jinde
Chrenek tak po nedávném krachu energetické společnosti Moravia Energo přichází o další část svého rozsáhlého byznysu. Přestože v případě Agelu nejde o krach, lze soudit, že ocelářský magnát bude mít méně práce se svými projekty.
Výkladní skříní Chrenkova byznysu jsou ale hutě. Přesněji skupina Moravia Steel, která vlastní domácí ocelářskou dvojku Třinecké železárny, podíly ve dvou desítkách dalších firem z oboru, kontroluje filmové ateliéry Barrandov a obchoduje se surovinami.
Chrenek tu není neomezeným vládcem, o podíly se dělí s Márií Blaškovou, Jánem Moderem a Evženem Balkem. Je ale mediální tváří třineckého byznysu a jeho hlavním lobbistou. Od hutnictví také začínal budovat impérium, které se časem rozrostlo do zdravotnictví, energetiky a v lednu, se spuštěním nové televize Barrandov, nakonec i do mediální sféry. Chrenek a jeho společníci koupili několik továren, rozšířili barrandovské ateliéry, přes miliardu dali do startu nové televize.
I když růst skupiny spolykal v minulých letech obrovské peníze, nezdá se, že by se Chrenkovy potíže z energetiky nyní přesouvaly na ostatní firmy. A to i přesto, že jak železárny, tak filmové ateliéry či televize čelí propadům na svých trzích. Naopak - desítky firem spojených s Moravií Steel a donedávna Agelem se teď mohou po krachu spřízněného dodavatele elektřiny těšit na levnější proud.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist