Některé firmy podle odborářů zneužívají krize a zaměstnávají načerno lidi, kteří zároveň pobírají podporu v nezaměstnanosti. Má to dopad na státní rozpočet, který kromě toho, že rostou výdaje na podpory, navíc přichází o příjmy z daní, jež by za normálních okolností zaměstnanci odvedli, řekl po čtvrteční schůzce tripartity místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.

Dalším problémem, na který podle Zavadila na dnešním jednání odboráři upozornili, je časté zpožděné vyplácení nemocenských dávek a mateřské v poslední době. "Jsou případy, kdy někteří již od ledna nedostali vyplacenu nemocenskou," uvedl Zavadil. "Ti lidé se dostávají do situace, že nemají peníze na to, co potřebují nejnutněji," dodal. Odbory proto vyzvaly k okamžitému řešení této situace.

Míra nezaměstnanosti v březnu vzrostla na 7,7 procenta z únorových 7,4 procenta. Počet lidí bez práce, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání, se meziročně zvýšil o 125 011 na 437 020 lidí.

Podle odborníků bude nezaměstnanost nadále kvůli hospodářské recesi stoupat a ke konci letošního roku by se dokonce mohla přiblížit deseti procentům. Pro státní rozpočet to podle ekonomů a analytiků znamená další výrazný nárůst výdajů na podpory v nezaměstnanosti.