Série zveřejňování lepších hospodářských výsledků amerických bank, než očekávaly trhy, ještě neskončila. Už minulý týden zveřejnily nečekaně dobré hospodářské výsledky za první letošní čtvrtletí hned tři velké bankovní domy ve Spojených státech amerických. Na ně pak v pondělí navázala i největší americká banka podle aktiv - Bank of America.

Výsledky bank jsou hlavním tématem současné výsledkové sezóny ve Spojených státech amerických. Dosud všechny klíčové banky dosáhly lepších výsledků, než s jakými počítal akciový trh, a potvrdila se tak slova šéfů velkých bank o zlepšení situace v úvodu letošního roku.

V pondělí přispěchala "se svou trochou do mlýna" i Bank of America. Ta skončila v letošním prvním čtvrtletí v zisku 4,24 miliardy dolarů. Oproti prvnímu kvartálu loňského roku tak banka svůj čistý zisk 1,21 miliardy dolarů více než ztrojnásobila. Zisk tak dosáhl 44 centů na jednu akcii.

Hlavním důvodem tak prudkého zlepšení hospodaření byly zisky z refinancování úvěrů na bydlení, úvěrové ztráty byly kompenzovány nárůstem tržeb v důsledku převzetí rivala Merrill Lynch a jednorázovým příjmem z prodeje akcií čínské společnosti China Construction Bank. Výsledek hospodaření v sobě ale podle zprávy banky zahrnuje právě i jednorázový zisk ve výši 2,2 miliardy dolarů před zdaněním, tedy 22 centů na akcii. I přes to byl výsledek vysoko nad odhady analytiků, které oslovila agentura Bloomberg. Ti totiž očekávali zisk čtyři centy na jednu akcii.

Marek: Pozor na sekundární dopady

Výsledky Bank of America podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka potvrdily obavy ze sekundárních dopadů finanční krize. Prvotními dopady byly ztráty z hypoték a cenných papírů navázaných na hypotéky. "Sekundární dopady vychází z recese a jejího vlivu na kvalitu portfolia ostatních půjček a úvěrů. Právě tento faktor zajímal trh více než lepší celkové výsledky podpořené několika jednorázovými položkami. Podobně mohou být ovlivněny v dalších kvartálech i bilance ostatních bank, neboť s rostoucí nezaměstnaností bude stoupat míra nesplácených úvěrů z kreditních karet či půjček na na auto a podobně," komentoval výsledky Bank of America pro server iHNed.cz Marek.

Už předminulý týden načala nečekaně dobré zprávy o hospodaření amerických bank za první tři měsíce letošního roku Wells Fargo, která oznámila, že za první čtvrtletí očekává čistý zisk kolem tří miliard dolarů, tedy 55 centů na akcii. Analytici přitom očekávají zisk 29 centů na akcii.

Na to navázala i Goldman Sachs Group, která minulé pondělí oznámila své výsledky, jimiž překonala očekávání analytiků. V prvním finančním čtvrtletí totiž zvýšila čistý zisk na 1,81 miliardy dolarů (tedy 3,39 dolaru na akcii) z 1,47 miliardy dolarů před rokem. Výsledek je o to lepší a překvapivější v porovnání s obří ztrátou 2,29 miliardy dolarů za poslední loňské čtvrtletí. Banka navíc oznámila, že chce prodat vlastní akcie za pět miliard dolarů, což by jí mělo pomoci splatit vládní půjčku 10 miliard dolarů.

Ve čtvrtek oznámil druhý největší bankovní dům ve Spojených státech amerických podle aktiv - banka JPMorgan Chase, že jí zisk sice meziročně klesl o 10 procent na 2,14 miliardy dolarů (zhruba 43,66 miliardy korun) oproti 2,37 miliardám za první tři měsíce loňského roku. Výsledky opět předčily očekávání trhů. Zisk se totiž vyšplhal na 40 centů na akcii, přičemž trhy očekávaly čistý zisk bez jednorázových položek 32,2 centu.

Citigroup po pěti čtvrtletích v zisku

Minulý týden pak zakončil bankovní gigant Citigroup, který v pátek zveřejnil, že za první čtvrtletí vykázal zisk 1,6 miliardy dolarů díky využití účetních operací určených bankám v potížích. Citigroup získala vládní injekci 45 miliard dolarů. Za první tři měsíce loňského roku Citigroup přitom skončila ve ztrátě 5,11 miliardy dolarů, tedy 34 centů na akcii.

Jde tak o první ziskový kvartál Citigroup po pěti předchozích čtvrtletích, kdy banka vykazovala ztrátu. Výsledky byly podpořeny snižováním nákladů a zlepšenými výkony v investičním bankovnictví i obchodování s cennými papíry.

V americkém finančním sektoru ale podle Marka ještě stále leží velký objem toxických aktiv, jichž se banky potřebují zbavit. "Vzestup akciových trhů se do značné míry opírá o dva předpoklady: úspěšné rozběhnutí a fungování veřejně-soukromého fondu na odkup toxických aktiv a znovurozběhnutí úvěrové aktivity. Právě úvěry, jejichž objem nyní i přes agresivní politiku americké centrální banky Fed stále klesá, jsou klíčem k udržitelnému oživení ekonomického růstu," upozornil Marek.

Výsledky svého hospodaření má v tomto týdnu zveřejnit i Bank of New York Mellon a oficiálně také Wells Fargo.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist