Jsou americké banky nyní v lepší kondici, než v době kdy do nich začala vláda pumpovat obří finanční injekce? Wall Street nemá ani tušení, a to je poněkud zneklidňující. Regulátoři se připravují brzy vypustit výsledky zátěžových testů bank, které určí, jestli 19 největších národních institucí potřebuje na pomoc další finanční prostředky. Informoval o tom zpravodajský server CNN.

Mnoho bank v posledních šesti měsících zdvojnásobilo své finanční zásoby a nyní jen doufají, že žádná z nich v zátěžovém testu neselže. Americký ministr financí Tim Geithner se snaží udělat vše pro to, aby ujistil investory, že bankovní sektor není v akutním ohrožení. V úterý dokonce Geithner řekl před Kongresem, že drtivá většina bank je velmi dobře kapitálově vybavena.

Vítězové a poražení

Před náporem čtvrtletních výsledků byli investoři přesvědčeni, že banky budou díky státní pokladně a Federálnímu rezervnímu systému v nejlepší kondici. Zátěžové testy však mohou ukázat opak a nervozita jen stoupá.

Zatímco vláda se snaží jakkoli skrýt, že některé slabší bankovní články jsou v bezprostředním ohrožení, tak z průběžných čtvrtletních výsledků velkých bank vyplývá, že některé si navzdory očekáváním zaslouží zlatou hvězdu. Nejistota na finančních trzích ale nadále přetrvává.

"Hodně smíšené názory existují na zátěžové testy a lidé se jen snaží odkrýt, jak banky budou pracovat dál. To, aby bylo spravedlivě posouzeno riziko, musí vzejít jak vítězové, tak poražení," uvedl analytik Sandler O'Neill & Partners Mike Taiano.

Bankám se nečekaně daří

Zatím zveřejněné hospodářské výsledky amerických bank za první čtvrtletí nestačí překvapovat. Už minulý týden zveřejnily nečekaně dobré hospodářské výsledky za první letošní čtvrtletí hned tři velké bankovní domy ve Spojených státech amerických. Na ně pak v pondělí navázala i největší americká banka podle aktiv - Bank of America a o dva dny později Morgan Stanley a Wells Fargo.

Analytici po celém světě svorně očekávali od americké výsledkové sezony hotovou katastrofu. Tragédie se však nekonala. Banky naopak velmi příjemně překvapily, když se mnohé z nich vrátily po roce strádání do zisku. Negativní nálada však trhy neopouští.

I když jsou výsledky víceméně dobré je z nich pod povrchem cítit přítomnost skrytých indicií, které zatím teorii o uzdravení bankovního sektoru příliš nefandí. Po zkušenostech z posledních měsíců už americké bankovnictví nachází ztracenou důvěru jen velmi těžko.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist