Ceny amerických akcií se v závěru týdne zvyšovaly a o jejich růst se postaraly hlavně bankovní tituly. Příznivě na ně zapůsobil komentář centrální banky (Fed) k takzvaným zátěžovým zkouškám, jimiž musí projít 19 největších amerických bank. Investoři měli zájem také o technologické tituly, včetně například Microsoftu, i když mu výrazně klesl čtvrtletní zisk i tržby.

Dow Jonesův index vzrostl o 119,23 bodu a obchodní den uzavřel růstem v rozsahu 1,50 procenta na hodnotě 8076,29 bodu. Širší index S&P 500 zpevnil o 1,68 procenta na 866,23 bodu, index Nasdaq Composite si připsal dokonce 2,55 procenta a den uzavřel na 1694,29 bodu.

Za celý týden ale Dow Jonesův index o 0,7 procenta oslabil a podobně index S&P 500 klesl o 0,4 procenta. Růst si udržel pouze Nasdaq Composite, který za celý týden zpevnil o 1,3 procenta.

Čeká se, co řekne Fed o zátěžových testech bank

Největší americké banky se nyní mohou dozvědět, jak si stojí v zátěžové zkoušce, jejímž smyslem je zjistit, zda by finanční instituce dokázaly zvládnout podobnou krizovou situaci, jaká odvětví zasáhla v minulých měsících a vyžádala si pomoc státu v řádu stovek miliard dolarů. Fed zatím uvedl, že banky musejí mít nouzový kapitál i nad základní úroveň.

"Je to úplně k ničemu, neukazuje to vůbec žádný směr," řekl k zátěžovým zkouškám šéf makléřské společnosti Knight Equity Markets Peter Kenny. "Jsou to jen základy. Dozvíte se z toho pouze to, že banky si mají vytvářet kapitálový polštář pro případ, že se zhorší situace na úvěrových trzích. To ale běžně dělají," sdělil analytik. Výsledky zátěžových zkoušek nebudou zveřejněny dříve než 4. května.

Akcie ale zpevňovaly už předtím, než Fed sdělil základní požadavek, který vláda na banky má. O více než deset procent se například zvýšil kurz akcií Microsoftu, i kdy firmě v prvním kalendářním čtvrtletí prudce klesly tržby i zisk. Investoři však předpokládají, že situace v odvětví vyspělých technologií se bude zlepšovat.

O více než 20 procent se zvýšil kurz akcií finanční společnosti American Express, jejíž hospodářský výsledek byl lepší, než čekali analytici. Díky lepšímu hospodaření, než čekal trh, se vzhůru vydaly také akcie automobilky Ford Motor. Jejich kurz vzrostl o více než 11 procent.

Euro proti dolaru posílilo

Na devizových trzích se zvyšoval především kurz eura k dolaru, a to už čtvrtým dnem v řadě. Společné evropské měně pomohla zpráva o zlepšení podnikatelské nálady v Německu a také větší chuť investorů riskovat. Měny čerpaly optimismus také ze zprávy skupiny G7, která uvedla, že se rychlost hospodářského propadu snižuje.

Euro vůči dolaru zpevnilo o 0,7 procenta na 1,3245 USD, během dne se ale poprvé po dvou týdnech přechodně vyšplhalo až nad 1,33 USD. Euro zpevňuje rovněž vůči britské libře, na kterou doléhají zprávy, že britská ekonomika během prvního čtvrtletí klesla nejvíce od roku 1979. Libra k dolaru klesla o 0,4 procenta na 1,4661 USD.

Dolar vůči jenu oslabil o jedno procento na 97,08 JPY, proti švýcarskému franku klesl o 0,9 procenta na 1,1395 CHF.