Dlužníků, kteří mají potíže se splácením, letos hodně přibývá a vymahači dluhů na ně nasazují rafinovanější metody i víc lidí.
"Poptávka po našich službách je o více než padesát procent vyšší než loni," říká Radek Laštovička, ředitel Coface Czech, s tím, že kvůli vysoké poptávce musel do firmy nabrat posily.
Vymahači, najatí bankami, leasingovými společnostmi nebo telefonními operátory, chodí za dlužníky i do práce, aby je dostali pod větší tlak. "Pokud nezaberou dopisy, esemesky ani telefony, což dříve fungovalo, je krajním řešením návštěva neplatiče v práci. Působí to samozřejmě i na jeho šéfy a kolegy a dotyčný z toho má ostudu," řekl Aleš Slabý ze společnosti Deredes. Loni firma vymáhala 1500 pohledávek měsíčně, dnes podle Slabého třikrát tolik.
Podle Hynka Filipa, který nabízí poradenství dlužníkům i věřitelům, se morálka zhoršuje hlavně u spotřebitelských půjček. Špatné dluhy zaměstnávají víc lidí. "Dnes se tomu věnuje téměř čtvrtina naší kanceláře," říká Dušan Sedláček z firmy Havel & Holásek.
V registru neplatičů Solus už loni vzrostl počet záznamů o třetinu na 1,2 milionu.
Vymahači zažívají žně
Firmy, které se zabývají vymáháním či odkupem pohledávek, zažívají doslova "žně". Dluhy firem i občanů a neschopnost je splácet totiž výrazně vzrostly. A firmy, které se vymáháním dluhů živí, mají nyní zakázek i třikrát víc než loni.
"Ve srovnání s loňskem jsme zaznamenali zhruba třikrát až čtyřikrát větší nárůst práce. Zatímco loni jsme měsíčně vymáhali tak patnáct set pohledávek, dnes jich máme měsíčně čtyři až pět tisíc," říká Aleš Slabý, jednatel společnosti Deredes s tím, že jeho firma nyní vymáhá stovky milionů korun. "Meziročně registrujeme nárůst našich inkasních služeb o více než padesát procent," potvrzuje Laštovička.
Úměrně s rostoucím zájmem o vymáhání dluhů se zvyšuje i počet firem, které dluhy jiných živí. Podle odborníků z trhu jich v posledních měsících přibyly desítky. Většinou se však jedná o drobné společnosti či soukromé osoby.
"Velkou konkurenci nyní vidíme hlavně u výběrových řízení na odkup pohledávek. Účastníků tendrů ve srovnání s loňskem výrazně přibylo," potvrzuje Petr Benedikt, obchodní ředitel společnosti Intrum Justitia s tím, že dnes se odkupem pohledávek zabývají i advokátní či právní kanceláře, což dříve nebylo pravidlem. Zavedené firmy na trhu pak nabírají nové lidi. "Za poslední měsíce jsme přijali zhruba třicet lidí," řekl Slabý.
Zvyšující se konkurence na trhu má však vliv i na dosaženou marži. "Záleží na inkasované částce, ale průměrný zisk z odprodeje pohledávek je nyní nižší," potvrzuje Benedikt.
Stovky miliard dluhů
Dluhů Čechů každým měsícem přibývá. Podle posledních čísel České národní banky měli Češi k únoru jen u bank úvěry v hodnotě téměř 890 miliard korun - loni v únoru to bylo 740 miliard. Další desítky miliard pak mají rozpůjčované u nebankovních institucí, jako jsou splátkové a leasingové společnosti. A s rostoucím počtem půjček narůstá také množství lidí, kteří mají problémy s jejich splácením.
"U koncových spotřebitelů to jsou však nejenom pohledávky za spotřebitelské úvěry, ale i faktury za služby, jako je energetika či plyn. Přibývá i pohledávek za dluhy u telefonních operátorů," řekl Benedikt. Zvyšuje se také počet dluhů u firemní klientely. "I velké společnosti značně překračují již tak dlouhé lhůty splatnosti, a tím dostávají do problémů malé a střední firmy. Situace se zhoršila jak v tuzemsku, tak i v zahraničí a přibývá firem v platební neschopnosti a insolvenci," řekl Cyril Mores, jednatel Creditreform.
Zadlužování domácností se podle bankovního registru zpomaluje - čtěte ZDE
Zadlužení Čechů bude podle analytiků růst o 30 procent - čtěte ZDE
Snižuje se však úspěšnost vymáhání a klesá procento mimosoudně vyřešených případů. "Záleží na jednotlivých segmentech, ale můžeme vidět, že to, co fungovalo loni, už letos na neplatiče nezabírá," řekl Slabý.
Zatímco dříve podle něj lidé reagovali hned na kontaktní SMS zprávu či dopis do vlastních rukou a sjednali si splátkový kalendář, dnes je musí firmy nahánět telefonem či kontaktovat osobně.
O rostoucím zadlužení vypovídají také počty exekucí. Zatímco v roce 2005 jich soudy nařídily 270 tisíc a o rok později přes 309 tisíc, loni už to bylo téměř půl milionu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist