Pražskou burzu opouštějí akcie farmaceutické Zentivy. Ty se na českém burzovním parketu obchodují dnes naposledy. V Londýně si odbyly derniéru již v pátek.
Důvodem odchodu z burzy je, že Zentivu zcela ovládl její jediný vlastník, francouzský farmaceutický koncern Sanofi-Aventis.
"Každé emise, která zmizí z trhu, je nám líto, přestože o odchodu Zentivy se ví už dlouho a mohou za něj zcela jiné důvody než ekonomická krize. Nezbývá než doufat, že přijdou nové emise," říká generální ředitel pražské burzy Petr Koblic.
V systému elitních akcií SPAD, s nimiž se obchoduje kontinuálně, tak po dnešku zůstáne 13 společností. U některých z nich je ale obchodní aktivita mizivá, i když na burze stále zůstávají. Oslovení analytici uvádějí jako "horké kandidáty" na odchod z burzy zejména síť autobazarů AAA Auto a obě developerské společnosti ECM a Orco.
S akciemi developera ECM proběhne denně v systému SPAD pouze několik obchodů, někdy ale vůbec žádný, jako tomu bylo třeba v pátek. Majoritní akcionář Milan Janků vlastní společně se skupinou PPF 83 procent akcií ECM.
Další developer Orco požádal v Paříži o ochranu před věřiteli a není jisté, zda vůbec přežije krizi. Vedení firmy se přitom již vyjádřilo, že z některých méně významných akciových trhů odejde.
"Domnívám se, že Praha zřejmě zůstane pro Orco stále důležitým trhem, ale zcela vyloučit možnost odchodu rovněž nelze," říká Milan Vaníček z Atlantik FT.
Horký kandidát - akcie AAA
S cennými papíry AAA Auto se vždy obchodovalo jen sporadicky. A teď bude obchodů ještě méně. Šéf firmy Anthony Denny totiž oznámil, že svůj sedmdesátiprocentní podíl zvýší, a mezi investory tak zbude jen 23 procent akcií.
Že by akcie AAA Auto zmizely z burzy úplně, firma zatím popírá. "O tom teď pan Denny neuvažuje. Má v plánu zvýšit svůj podíl na 77 procent, a to během několika měsíců, tedy nikoli hned," uvedl mluvčí AAA Auto Vladan Crha.
Analytik BH Securities Petr Hlinomaz se naopak domnívá, že by firma mohla opustit pražskou burzu do konce letošního roku.
Jako dalšího - již méně pravděpodobného - kandidáta na odchod z burzy zmiňuje Hlinomaz také petrochemický holding Unipetrol. Téměř dvě třetiny jeho akcií vlastní polský petrochemický gigant PKN Orlen.
V brzké době nelze očekávat ani příchod žádné nové firmy na burzu. "Duální listing snad za půldruhého roku, jinak řečeno snad do konce příštího roku, IPO až tak za dva až tři roky," říká Hlinomaz.
Nové emise se kvůli krizi nekonají
Ekonomická krize zcela zadusila trh s veřejnými emisemi nových akcií. Ani podle šéfa největšího tuzemského obchodníka s cennými papíry Patria Finance Jana Klenora není pravděpodobné, že by se nějaký nováček objevil v horizontu několika příštích měsíců. Přesto zůstává Klenor optimistou.
"Spojení s burzou ve Vídni bude po propojení obchodních systémů znamenat, že budeme v Česku moci za stejných podmínek nabízet i rakouské či maďarské akcie. To trhu pomůže," říká Klenor.
Zatím ale není jisté, kdy se tak stane. "Jde o technologicky složitý proces. Stanovili jsme si to spolu s Vídní jako střednědobý cíl," říká Koblic. Zároveň očekává, že se na burze začnou obchodovat vládní dluhopisy, které chystá pro občany ministerstvo financí. "Považuji za samozřejmost, že burza bude plnit roli sekundárního trhu a bude se tu s těmito cennými papíry obchodovat," dodává Koblic.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist