Komerční úvěrová pojišťovna EGAP (KÚP) od závěru loňského roku registruje více než šestinásobný nárůst objemu nahlášených nezaplacených pohledávek, přičemž zároveň výrazně roste poptávka podniků po úvěrovém pojištění. KÚP kvůli horší platební schopnosti odběratelů svých klientů možná mírně zvýší sazby pojistného.

"Probíhající ekonomická krize přivádí mnoho firem ke snaze omezit riziko, že jim odběratel nezaplatí za dodané zboží či služby. Do finančních potíží se totiž nyní dostávají i ti odběratelé, kteří dosud byli celé roky stabilní a v platební morálce spolehliví," řekl toto úterý novinářům generální ředitel a předseda představenstva KÚP Pavol Parízek.

Na letos nahlášených neuhrazených pohledávkách se 39 procenty podílí Česká republika, následuje Ukrajina (deset procent), Turecko (devět procent), Německo (sedm procent), Slovensko a Polsko (po pěti procentech).

Nejhorší situace: stavební a automobilový průmysl

Největší zhoršení platební morálky v posledním loňském čtvrtletí podle údajů KÚP vykázala Itálie, Rakousko, Španělsko a Německo. Na seznam zemí s větším počtem neplatičů se nově dostalo například také Nizozemsko. Mezi obory, které byly krizí postiženy nejvíce, patří podle Parízka například stavební nebo automobilový průmysl.

Zároveň od konce loňského roku roste poptávka po úvěrovém pojištění, která se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšila o 250 procent. "Zájem roste obecně a samozřejmě lze velmi dobře vysledovat, že nejvíc roste zájem u podniků, které mají svoje odběratele v sektorech nejvíce postižených krizí a tudíž ohrožených platební neschopností, jako jsou například automobilový průmysl a stavebnictví," podotkl Parízek.

Zájem o pojištění tuzemského obchodu a vývozu se podle něj na celkovém objemu podílí zhruba stejnou měrou. "Vyšší tempo růstu poptávky registrujeme v posledních měsících u pohledávek vyplývajících z obchodu mezi podniky v rámci ČR," upozornil Parízek.

Pojistné plnění za nezaplacené zboží roste

KÚP loni zajistila svým klientům obraty v celkové hodnotě 127 miliard korun. Předepsané pojistné loni činilo 230 milionů korun a vyplacená pojistná plnění činila 127 milionů korun. Parízek odhadl, že letos by kvůli zhoršené platební morálce odběratelů mohlo být vyplacené pojistné stejné nebo i vyšší než předepsané pojistné. "Počet škod i jejich rozsah opravdu velice rychle roste. Zatím jsme na pojistném plnění vyplatili téměř sto milionů korun," uvedl Parízek.

Parízek zároveň nevyloučil, že KÚP kvůli tomu zvýší pojistné sazby, nebude to však podle něj dramatické. Loni byla průměrná sazba KÚP pod dvěma promile z pojištěného obratu. "Půjde to nahoru, nebude to ale určitě v násobku loňské sazby," prohlásil Parízek.

Předloni stát prodal 66 procent akcií KÚP konsorciu úvěrových pojišťoven Ducroire-Delcredere z Belgie a Sace z Itálie. Uskupení nabídlo za tento podíl v KÚP ve veřejném výběrovém řízení téměř 740 milionů korun. Státní EGAP si v komerční pojišťovně ponechal 34procentní blokační menšinu.