Pro osm z deseti zemí (kromě Malty a Kypru), které do EU vstoupily 1. května 2004, zavedla tehdy většina "starých" zemí unie přechodné období na volný pohyb pracovníků. Jelikož se ale žádný masový příliv pracovníků do zemí staré patnáctky nekonal, země omezení postupně rušily. Takže v současné době svůj pracovní trh před osmi nováčky chrání už jen Německo, Rakousko, Belgie a Dánsko, přičemž poslední dvě jmenované země omezení zruší od 1. května.

Ze tří nečlenských zemí EU, které jsou ale součástí tzv. Evropského hospodářského prostoru (Island, Lichtenštejnsko a Norsko), zrušil omezení na pracovním trhu od 1. května 2006 Island a od 1. května tak hodlá učinit Norsko. V EHP platí podobné svobody jako v EU včetně volného pohybu osob.

Vstřícní a nevstřícní

Německo a Rakousko v pátek 1. května podle očekávání plně neotevřou svůj pracovní trh osmi novějším členským států EU včetně Česka. Uvedl to eurokomisař pro práci a sociální věci Vladimír Špidla. Zároveň přivítal skutečnost, že od pátku si mohou pracovníci z novějších členských států unie hledat volně zaměstnání v Belgii a Dánsku.

Německo a Rakousko tak zůstaly posledními zeměmi EU, které nějakým způsobem chrání svůj pracovní trh. "Německo a Rakousko informovaly Evropskou komisi, že zamýšlejí i nadále využívat přechodná období pro vstup na pracovní trh, a to až do 30. dubna 2011," sdělil dnes výkonný orgán unie.

Po tomto datu všechny zbývající překážky v přístupu na pracovní trhy v EU nejen pro Čechy a Slováky musejí padnout. Komise nyní studuje důvody, proč tak Berlín a Vídeň učinily, a zda jsou zdůvodnění pro prodloužení omezení na místě, či nikoli. Pokud by EK dospěla k závěru, že nejsou na místě, mohla by proti nim zakročit. Zatím však není jasné jak.

Špidla dnes uvedl, že sice respektuje právo obou zemí i nadále využívat přechodného období, na druhé straně ale zdůraznil, že i v současné ekonomické krizi by otevření pracovního trhu pomohlo vyřešit mnohé problémy.

Otevření pracovního trhu v Dánsku, Belgii a Norsku se týká Čechů, Slováků, Maďarů, Poláků, Lotyšů, Litevců, Estonců a Slovinců. Kodaň ruší zbývající překážky i Rumunsku a Bulharsku.

Země, které svůj pracovní trh otevřely:

od 1. května 2004 - Británie, Irsko a Švédsko;

od 1. května 2006 - Španělsko, Portugalsko, Finsko, Řecko a Island;

od 21. července 2006 - Itálie;

od 1. května 2007 - Nizozemsko;

od 1. listopadu 2007 - Lucembursko;

od 1. července 2008 - Francie.


Země, které trh zatím neotevřely (ale zavedly různé úlevy):

Německo - od listopadu 2007 částečně otevřelo svůj pracovní trh zjednodušením administrativní procedury pro elektrotechnické či strojní inženýry, ale i pro uchazeče, kteří v Německu získali vysokoškolský diplom bez ohledu na obor; přechodné období na volný pohyb pracovníků však německá vláda hodlá využít v maximální možné lhůtě, tedy do května 2011;

Rakousko - nejprve od dubna 2007 uvolnilo pracovní trh pro 800 řemeslníků v některých průmyslových oborech - pokud se o dané místo neuchází Rakušan, dostane řemeslník z nové země na šest měsíců pracovní povolení, jež může být prodlouženo o půl roku; po uplynutí této lhůty už může tento pracovník v Rakousku volně pracovat.