Přesto, že svět se zatajeným dechem sleduje nejhorší ekonomickou recesi od války, investoři na burzách jsou najednou vůči všem špatným zprávám imunní. Burza v Praze od začátku března vymazala veškeré své letošní ztráty. Lidé začali znovu nakupovat a hlavní index PX je o 1,2 procent silnější než na začátku roku.

V podobné euforii jsou investoři po celém světě. "Ve světě opadly obavy z investic na menších a méně rozvinutých trzích jako je Česko. To spolu s obecně lepší náladou v rozvinutých zemích pomáhá českým akciím," vysvětluje, z čeho těží pražská burza, Milan Vaníček z makléřské firmy Atlantik.

V Praze se najdou dokonce cenné papíry - třeba ty textilky Pegas, které zdražily téměř o polovinu. Velký obrat zažily akcie bank. Za celosvětový optimismus mohou hlavně lepší výsledky firem. Více než polovina amerických společností hospodařila lépe než se čekalo. Burzy se tak nezhroutily ani poté, co byl ve středu zveřejněn odhad poklesu HDP o šest procent.

A i v Česku to zatím vypadá lépe. V pátek zveřejněný čtvrtletní zisk Erste Bank Group i její dceřiné České spořitelny sice klesl, v případě celé Erste meziročně o 26 procent na 232,1 milionu eur (zhruba 6,2 miliardy korun), v případě České spořitelny o 6,9 procenta na tři miliardy korun, ale stále je vyšší než byl předpoklad.

Každý večírek jednou končí

Stoupla také důvěra v českou ekonomiku - je nejvyšší za čtyři roky. Lidi přiměla k nákupům i nízká cena akcií. Mnohé z nich jsou totiž po panických výprodejích z loňska stále o dvě třetiny levnější než před dvěma lety.

Jenže, každý večírek někdy končí. Podle analytiků a makléřů je současná euforie přehnaná a brzy opět přijde propad. "Kdyby bylo na mně, já bych nyní rozhodně nenakupoval a spíše čekal. Pokud už akcie mám, využil bych ještě dalšího růstu a postupně je prodával," říká hlavní makléř společnosti BH Securities Bohumil Pavlica.

vývoj indexu PX

Podle něj totiž dobrá nálada ještě nějaký čas vydrží a pak přijde ještě nejméně jeden tvrdý propad. "Ekonomická krize je hlubší než se zdá, to jasně dokazují čísla o horšícím se výhledu světové ekonomiky," říká Pavlica. To je spojeno s vyšší nezaměstnaností, lidé méně utrácejí, což postihne zisky firem.

Investiční doporučení na nákup akcií tak u mnoha firem nejsou nijak příznivá. To se týče především bank. Na pražské burze jak Komerční banka, tak rakouská Erste Bank podle tohoto kritéria vyčerpaly svůj růstový potenciál. Skutečné ceny jejich akcií na burze jsou totiž vyšší, než ty, které odhadují analytici v příštím roce. Právě banky s burzami hýbou v největší míře. Panuje kolem nich a jejich výsledků ohromná nervozita, a tak s jejich kurzem jakákoli dobrá nebo špatná zpráva dokáže prudce zahýbat.

Duben - nejsilnější letošní měsíc

Pražská burza během dubna posílila nejsilnějším tempem v letošním roce, čímž vymazala zbytek letošních ztrát. Následovala tak vývoj vyspělých světových akciových trhů, na kterých mezi investory převládá přesvědčení o odrazu od dlouhodobého dna. Hlavní index PX během dubna posílil o 17,46 procenta na 880,6 bodu. Pražská burza pokračovala i v poslední obchodovací den zkráceného týdne ve své cestě k vyšším metám. Její index PX totiž nakonec ve čtvrtek posílil o 3,89 procenta.

vývoj indexu PX


Duben byl pro akcie na pražské burze velmi pozitivní. Nakonec se našel na hlavním trhu jediný titul, který během tohoto měsíce klesl. Tento primát drží akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR, které ztratily v dubnu 4,6 procenta a zakončily jej na hodnotě 5 442 koruny za kus.

Během dubna naopak posílily nejvíce akcie problémy sužované developerské společnosti Orco Property, které vzrostly o rovných 70 procent na 189,50 za kus. Výrazný růst zaznamenaly v dubnu také akcie mediální společnosti CME (CETV), které přidaly 45,8 procenta na 349,10 koruny za kus, dále pak VIG (+44,9 % na 802,10 Kč/akcii), téměř 40 procent přidaly akcie textilní firmy Pegas Nonwovens, 33,5 procenta pak akcie Komerční banky (na 2 740 koruny za kus) a Erste Bank posílila o 31 procent na hodnotu 433,80 koruny za akcii.