Poslední dny jsou pro akcie těžařské společnosti New World Resources (NWR) jako z říše snů. Na pražské burze patří mezi tituly, kterým to v tomto týdnu nejvíce "šlape". Prudce rostly i ve středu, kdy posílily o 21,67 procenta a dostaly se tak na hodnotu 114,49 korun za akcii. V úterý přidaly přes 17 procent a končily na hodnotě 94,10 koruny za kus.

A důvod tak prudkého vzestupu? Podle analytiků je jich více. Ale mají společného jmenovatele - Čínu. Podle makléře Patria Finance Josefa Kohouta NWR posiluje na základě pozitivní prognózy od analytiků renomované americké banky Goldman Sachs, která podpořila americký těžební průmysl natolik, že americké uhelné společnosti výrazně posilovaly.

"Ale americké těžařské společnosti jedou nahoru už déle. To, že Goldman Sachs dala těžařské společnosti na svůj 'attractive' list, bylo jen ještě dalším nakopnutím. Vše ale souvisí s Čínou. Poptávka po komoditách totiž ze strany Číny bude růst. A to probralo i dlouhodobého spáče NWR, který se začal konečně také hýbat. NWR bylo dlouhodobě podhodnocené, potřeboval už také jít výše," uvedl pro server iHNed.cz makléř Patria Finance Josef Kohout.

S tím souhlasí i analytik společnosti Atlantik FT Petr Novák. "Podle Goldman Sachs navíc zásoby uhlí, které těžební společnosti vršily, dosáhly svého vrcholu a nyní se budou vyprodávat. Čínská ekonomika je největší spotřebitel a "cenotvůrce" koksovatelného uhlí. A do akcií NWR se zatím příliš nešlo. Teď už ale díky těmto zprávám bylo podpořeno i NWR," vysvětlil Novák.

Velké objemy obchodů

A přitom nejde o zrovna malé objemy obchodů s akciemi NWR v Praze. Například v úterý se totiž na pražské burze zobchodovalo 3,4 milionu akcií NWR, což je téměř pětinásobek letošního denního průměru.

Spekuluje se ale i o tom, že akcie těžařských společností v růstu podpořil i růst výroby oceli na Ukrajině. Pro zemi, která je jedním z největších světových vývozců této suroviny, jde o zcela zásadní fakt. To, jak se zemi ekonomicky daří, totiž "stojí a padá" s mezinárodní poptávkou po komoditách.

"Výroba oceli je na Ukrajině lacinější než kdekoli jinde. Ale tamní růst výroby oceli je záležitost už zhruba pětiměsíční. S NWR bych to příliš nespojoval," dodal Novák.