Evropská komise (EK) ve čtvrtek rozhodla, že požene Slovensko před Evropský soudní dvůr. Země podle ní nedostatečně zajistilo férový přístup k tamním přenosovým sítím, jak požaduje unijní směrnice o vnitřním trhu s elektřinou. Slovensku tak v konečném důsledku hrozí, že by mohlo dostat pokutu.

EK je přesvědčena, že přístup třetích stran k síti je klíčový pro úspěšné fungování vnitřního unijního trhu s elektřinou. Provozovatelé přenosové soustavy musí poskytovat jejím uživatelům údaje, které jsou potřebné pro možnost účinného přístupu do soustavy.

"Slovenský provozovatel přenosové soustavy poskytuje některým účastníkům trhu preferenční přístup na propojovací vedení mezi Slovenskem a Polskem a Slovenskem a Maďarskem," uvedl v prohlášení výkonný orgán 27členného bloku, který v unii dohlíží na rovná pravidla a volnou hospodářskou soutěž.

Nejen elektřina, ale i mýto

Nejde však o jediný problém, který Evropská komise se Slovenskem řeší. EK také totiž zahájila právní kroky vůči Slovensku kvůli výběrovému řízení na zajištění elektronického výběru mýta. Brusel zaslal do Bratislavy žádost o poskytnutí informací. Obává se totiž, zda v souvislosti s vyřazením tří účastníků z řízení nebyly porušeny pravidla rovného zacházení.

"Na základě informací, které má komise k dispozici, je možné, že slovenské úřady porušily zásadu rovného zacházení a nediskriminace," uvedla komise v prohlášení. EK v 27členné unii dohlíží na dodržování rovných pravidel a volné hospodářské soutěže. Zatím jde nicméně jen o první krok z procedury, která by mohla Slovensko dovést před evropskou justici a následně případně skončit až uvalením pokuty.

Podnět k šetření dalo Bruselu podle dřívějších informací slovenského tisku italsko-rakouské konsorcium Slovakpass, které nabídlo v soutěži nejnižší cenu. Tvrdilo, že slovenské úřady nepostupovaly proti očekávanému vítězi stejně tvrdě jako vůči vyloučeným uchazečům.

Úřady z tendru vyloučily tři uchazeče s nejnižší nabídkou, v soutěži tak zůstalo jen konsorcium Santoll-Ibertax s nabízenou cenou zhruba 25 miliard slovenských korun.