Přijetí eura není všelékem. Uvedl to guvernér České národní banky Zdeněk Tůma a dodal, že si dovede představit, že si Česká republika ponechá nezávislou měnovou politiku ještě nějakou dobu.
Tůma na páteční konferenci v Londýně vypíchl, že se přijetím eura nevyřeší strukturální záležitosti v ekonomice. Dodal, že by pokles koruny mohl pomoci exportérům a tím krizi zmírnit, napsala agentura Reuters.
Nová vláda bude o kladech a záporech případného přijetí eura v ČR pouze jednat. Nový český premiér Jan Fischer tento pátek v Bratislavě uvedl, že na nové vládě není, aby toto čistě politické rozhodnutí učinila.
Volby vše oddálí
Na stanovení termínu zavedení evropské měny v minulosti naléhala opozice i podnikatelské svazy. Bývalý premiér Mirek Topolánek (ODS) na počátku roku slíbil, že kabinet termín oznámí letos 1. listopadu, tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) však později uvedl, že vyhlášení termínu se kvůli říjnovým předčasným volbám oddálí. Česká republika by mohla podle posledních vyjádření politiků i ekonomů přijmout euro nejdříve v letech 2013 nebo 2014.
Eurem nyní platí 16 z 27 států Evropské unie. Od začátku letošního roku měnu zavedlo Slovensko.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist