Bývalý Karlovarský porcelán (KP), který po jeho krachu koupila firma Hengis, zahájil výrobu. Společnost se nově jmenuje Thun 1794. V největším závodu v Nové Roli se rozjela lisovací linka, spuštěna byla takzvaná přežahová pec a ve středu má začít provoz první velké pece k ostrým výpalům. Do práce nastoupila zatím asi stovka lidí, řekl toto pondělí předseda představenstva Thun 1794 Michal Bíman.

Zkrachovalá společnost KP bude ještě existovat do ukončení konkurzu, a poté bude vymazána z obchodního rejstříku. Používán už nebude ani název Hengis. Ten své sídlo přesunul z Plzně do Nové Role a nově bude vystupovat jako Thun 1794, poznamenal Bíman. "Začíná nová etapa v historii výroby porcelánu, který můžeme dále považovat za karlovarský, ovšem s malým písmenem k. Postupně rozjedeme všechny závody," uvedl.

1000 lidí už nezaměstnáme

V porcelánce by mělo podle Bímana pracovat do konce května zhruba 150 lidí, jejich stav by se měl v červnu zvýšit o dalších 200. Ve všech případech do práce nastupují zaměstnanci, kteří museli v KP k 31. březnu ukončit pracovní poměr. Po stabilizaci by mohlo ve všech závodech bývalého KP pracovat mezi 500 až 700 lidmi. "Na stavy z minulosti, kdy KP zaměstnával kolem 1000 lidí, se už asi nevrátíme," řekl Bíman.

Postupné obnovení produkce v bývalém KP považuje za pozitivní ředitel Úřadu práce v Karlových Varech Kamil Řezníček. Právě březnové propuštění zhruba 800 lidí z porcelánek velmi výrazně zhoršilo situaci na regionálnm trhu práce. Míra nezaměstnanosti se tak dostala v dubnu na 10,1 procenta. "Jsme s vedením firmy v kontaktu a můžeme pomoci například v získání dotací na proškolení zaměstnanců, případně na vytváření zcela nových pracovních míst," uvedl Řezníček.

Thun 1794 má v současnosti zakázky za přibližně 40 milionů korun a jedná o dalších. Zatím vyrábí téměř výhradně pro klienty v zahraničí, například ve Švédsku, Rusku a Itálii. Za strategické považuje Bíman obnovení standardních vztahů s dodavateli surovin a energií. Třeba s plynem problém není, podotkl. "Po zkušenostech s KP k nám někteří dodavatele přistupují obezřetně, ale to se určitě změní," konstatoval.

Po Nové Roli má tento týden začít obnova výroby rovněž v Klášterci nad Ohří. V Thun Studiu Lesov zbývá dořešit některé technické záležitosti a i tam má příští týden nastoupí první zaměstnanci. Provoz sítotisku v Karlových Varech se rozjede operativně podle potřeby porcelánek. "Vrátit se zpátky na trh není jednoduché. Předpokládáme však, že se počet zakázek a objem výroby bude pomalu zvyšovat," dodal Bíman.

Výroba postupně - počínaje úterým - začne rovněž v manufaktuře na růžový porcelán v Chodově. Tento závod bývalého KP získala společnost Epiag Lofida - Porcelán CZ Dalovice a zaplatila za něj kolem 30 milionů korun. Hengis pak přišel KP zhruba na 70 milionů korun, řekl insolvenční správce KP Tomáš Čermín. V porcelánce Concordia, dceřiné společnosti KP, kterou koupil též Hnegis, se počítá s obnovou výroby do jednoho měsíce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist