Energetická společnost ČEZ ve čtvrtek odstaví černouhelnou Elektrárnu Dětmarovice na Karvinsku a to do konce srpna. Důvodem odstávky je nižší spotřeba elektrické energie, nízké ceny proudu na burze a naopak drahé černé uhlí. Bezmála 300 zaměstnanců bude během odstávky běžně chodit do práce. Oznámila to regionální mluvčí ČEZ Alice Lutišanová.

Elektrárna Dětmarovice bude odstavena od čtvrtka 21. května do pondělí 31. srpna. "Elektrárna spaluje černé uhlí, proto je nejdražší elektrárnou skupiny ČEZ. Její odstávkou skupina ušetří desítky milionů korun," řekla Alice Lutišanová. Podle ní je v současné době elektřina natolik levná, že je výhodnější nakoupit ji na burze.

Dodávky tepla a elektřiny nebudou přerušeny

K rozhodnutí odstavit dětmarovickou elektrárnu podle ní přispělo i jednání s černouhelnou společností OKD o cenách dodávaného uhlí. "Snažili jsme se dohodnout nižší ceny, což se nepodařilo," řekla Lutišanová. "V tuto chvíli se k tomu nebudeme vyjadřovat," reagoval mluvčí společnosti OKD Vladislav Sobol. Odmítl sdělit, jaký vliv bude mít odstávka na OKD.

Výrobní bloky budou sice odstaveny, elektrárna však bude zajišťovat dodávku tepla a teplé užitkové vody pro Orlovou a další odběratele. "Provoz tedy zůstane nepřetržitý a odstávka se využije ke zlepšení celkové kondice výrobního zařízení. V případě enormního nárůstu spotřeby elektřiny nebo ekonomických zvratů se elektrárna rozjede do plného provozu během 24 hodin," řekla Lutišanová.

Odběratelé elektrické energie odstávku nepocítí. Výrobu elektřiny v Dětmarovicích nahradí jiné, levnější elektrárny skupiny ČEZ a nakoupená energie, doplnila mluvčí.

Elektrárna Dětmarovice je jedinou černouhelnou elektrárnou společnosti ČEZ. S výkonem 800 megawattů je i největší klasickou elektrárnou na Moravě. Majoritním dodavatelem černého uhlí pro elektrárnu je společnost OKD.