Americký Senát schválil návrh zákona, kterým chce administrativa prezidenta Baracka Obamy reformovat trh s kreditními kartami. Cílem je především omezit kreditním společnostem prostor pro náhlé zvyšování úrokových sazeb a zakázat jim svévolné účtování skrytých poplatků, napsala v úterý agentura Reuters.
 
Předpokládá se, že prezident Obama zákon podepíše ještě tento měsíc. Návrh sice bude muset projít ještě Sněmovnou reprezentantů, než se dostane na prezidentův stůl, Sněmovna ale minulý měsíc schválila podobné opatření v poměru 357 ku 70 hlasům.

Analytici dodávají, že nové opatření sníží zisky bankám, které karty vydávají. Týká se to například Citigroup, Bank of America, JPMorgan Chase a Capital One. Dopad opatření na jejich zisky ale trh do cen jejich akcií již započítal.

První z finančních reforem

Jde o první z finančních reforem Obamovy administrativy. Vůdce demokratické většiny ve Sněmovně reprezentantů Steny Hoyer předpokládá, že návrh projde Sněmovnou tento týden. Obama ve čtvrtek vyzval Kongres, aby konečný návrh uzavřel a on ho mohl podpisem proměnit v zákon do konce května.

Senátní návrh kreditním společnostem zvyšování úroků omezuje a nezakazuje zcela. Návrh požaduje u většiny variant zvýšení úroků varování 45 dní předem. U nových účtů pak navýšení úroků limituje a některé poplatky zakazuje úplně. Kredit pak banky nebudou smět poskytovat lidem mladším 18 let a prostor pro výjimky je omezený.

Návrh požaduje, aby ve smlouvách bylo více údajů o podmínkách kreditu, a žádá i možnost pravidelné kontroly úrokové míry držitelem karty. Ponechává také otevřenou možnost snížení úroků, pokud si to strany vyjednají. Návrh také nařizuje výkonnému výboru Fedu a dalším regulátorům, aby sestavili podrobnější pravidla, dodává Reuters.