Podle amerického deníku Washington Post se americká vláda připravuje na to, že příští týden nasměruje automobilku General Motors k bankrotu.

Ministerstvo financí však zprávu listu popírá. Podle něj stále platí termín 1. června, do kterého musí GM předložit plány restrukturalizace, na základě kterých buď obdrží další pomoc od vlády, nebo bude muset požádat o ochranu před věřiteli.

Washington Post uvádí, že General Motors by podle plánu měla v režimu bankrotové ochrany dostat od federální vlády další půjčky v hodnotě necelých 30 miliard dolarů. Tato suma je podle deníku výchozím bodem pro vyjednávání vlády s General Motors a mohla by se ještě změnit, stejně jako načasování ohlášení bankrotu. S takto vysokou finanční injekcí by se investice, kterou do automobilky vložila americká vláda, vyšplhala na téměř 45 miliard dolarů.

Vláda již dříve naznačila, že má v úmyslu převzít nejméně 50 procent restrukturalizované společnosti a pravděpodobně by převzala také právo jmenovat šéfy GM.

List rovněž uvedl, že další problémová automobilka Chrysler by příští týden mohla opustit režim bankrotové ochrany.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist