Akcie na Wall Street ve čtvrtek výrazně oslabily a investoři reagovali hlavně na nepříznivé makroekonomické údaje, mimo jiné z trhu práce. Vliv ale měl i postoj mezinárodní ratingové agentury Standard & Poor's, která snížila výhled ratingu Británie ze stabilního na negativní. Na devizových trzích klesl dolar na letošní minimum.

Index Dow Jones klesl o 1,54 procenta (129,91 bodu) na hodnotu 8292,13 bodu. Podobně širší index S&P 500 klesl o 1,68 procenta na 888,33 bodu, index Nasdaq Composite ztratil 1,89 procenta na 1695,25 bodu.

Na trhu panují obavy, že Británie by mohla přijít o nejvyšší rating AAA, jemuž se léta těší. Obavy se přenesly i do Spojených států, které mají obrovský deficit veřejných financí a podle některých analytiků by je mohl potkat podobný osud jako Británii. Investoři se proto zbavovali prakticky všech aktiv denominovaných v dolarech.

"Trh až doteď zpevňoval díky názorům, že recese by mohla skončit někdy koncem letošního nebo začátkem příštího roku," myslí si analytik makléřské společnosti Murphy Capital management Peter Lewis. Je ale prý třeba všímat si toho, že ekonomika stále není v dobrém stavu, takže nelze čekat, že trh dál výrazněji poroste.

Čtvrteční obchodování bylo neobvyklé v tom, že výprodej amerických akcií nevedl k útěku investorů k aktivům, která jsou v podobných situacích považována za bezpečná. To je například americký dolar a státní dluhopisy. Na tyto trhy se naopak dostavil také pokles.

Ve čtvrtek oslabovaly akcie velkých průmyslových koncernů, jako je Boeing nebo United Technologies. Investoři se ale zbavovali také akcií firem z odvětví vyspělých technologií. Tuto skupinu táhla dolů emise akcií Apple.