Ministr financí Eduard Janota hodlá navrhnout taková opatření, aby deficit českého státního rozpočtu příští rok nepřevýšil 170 miliard korun. Uvedl to v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce s tím, že některé kapitoly rozpočtu přijdou až o dvacet procent. Chystá se také zmrazit mzdy a všem rezortům odebrat peníze za tzv. neobsazená místa.

V případě letošního nulového růstu ekonomiky očekává Janota výpadek daňových příjmů 100 miliard korun, zároveň pak výpadek příjmů za pojistné 60 miliard korun, to vše by pak znamenalo schodek ve výši až 223 miliard korun. "To je pro mě nepřijatelné, musím na to reagovat. Musím přijímat opatření, jsou velmi komplikovaná, určitým vývojem se stalo, že můžu ovlivnit v rámci 18 procent výdajů, zbytek je dán zákony," vysvětlil Janota.

Ten chce podporovat priority, jakými jsou věda, výzkum, vzdělání, infrastruktura nebo využití peněz ze strukturálních fondů EU. "Tyto priority chci zohlednit v tom, zda jednotlivým kapitolám budu krátit pět, deset, 15 nebo maximálně dvacet procent," podotkl.

Kalousek: 150 miliard není svaté číslo

"Deficit 150 miliard korun by nemělo být svaté číslo, ale to číslo se musí více blížit těm 150 miliardám než 200 miliardám korun," řekl bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

Podle stínového ministra financí Bohuslava Sobotky nikdo nemá zájem na tom, aby Česká republika měla příliš velký deficit. "Celá politická scéna si s tím bude muset v příštích letech poradit. Byl bych rád, kdybychom udrželi deficit pod 200 miliardami korun. Ten vliv pak nebude devastující," upozornil Sobotka.

Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma podle svých slov očekává pragmatické chování, protože je třeba udržet deficity na příští rok v přijatelných mezích. "Velká část rozpočtu je povinná a je velmi omezen manévrovací prostor. Bude to velmi obtížné, ale je třeba udržet deficity v rozumných mezích, aby to pak nedopadlo jako v Maďarsku," dodal Tůma.

O privatizaci Letiště Praha rozhodne příští vláda

Podle Janoty nebude tato vláda rozhodovat o privatizaci Letiště Praha. Privatizace Letiště Praha podle něj sice není zastavena, ale bude o ní rozhodovat až vláda, která vzejde z podzimních voleb.

Domnívám se, že to, že privatizace letiště nebude v prohlášení vlády, je krok správným směrem. Tento proces by neměl pokračovat do doby, než bude jasné, jak rozhodne parlament v této otázce. Je možné, že politické rozhodnutí bude takové, že letiště nebude nebo nebudou nějaké jiné formy. Je to každopádně pozitivní signál fišerovy vlády. Nyní uprostřed recese není dobrá doba pro prodej jakéhokoliv státního majetku," kvitoval rozhodnutí o další fázi privatizace Letiště Praha Sobotka.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist