Nabídka amerického automobilového koncernu General Motors na výměnu svých akcií za dluh 27 miliard dolarů vyvolala jen vlažný zájem investorů. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj blízký firmě. GM se tak znovu přiblížila bankrotu.

Držitelé obligací nabízejí vyměnit jen jednociferné procento celkového dluhu, uvedl zdroj. Podle něho přišly nabídky hlavně od maloobchodních investorů, kteří mohou pokrýt zhruba šest miliard z celkového dluhu. Podnik GM už dříve uvedl, že bude muset vyhlásit bankrot, jestliže nevymění aspoň 90 procent dluhu, tedy 24 miliard.

Termín výměny vypršel o půlnoci z úterý na středu newyorského času a GM uvedla, že výsledky jednání zveřejní během dneška.

"Držitelé obligací nemají vůbec žádný zájem," uvedl zdroj Reuters. "Raději budou bojovat u bankrotového soudu, než se o něco snažit teď." Výbor zastupující věřitele chce za obligace 58 procent podniku. Koncern ale držitelům dluhopisů nabízí jen deset procent.

Podle odborníků je již bankrot GM téměř jistý. Požadavky na koncern ohledně reorganizace podniku jsou náročné a podle expertů těžko splnitelné.

Celosvětová poptávka po automobilech je nyní pod tlakem, protože světová finanční krize vedla ke zpomalení ekonomiky, obtížnějšímu přístupu k úvěrům a poklesu spotřebitelské důvěry. Americké automobilky byly navíc již dříve zasaženy odklonem spotřebitelů od velkých vozů s vysokou spotřebou.

Společnost GM v roce 1962 kontrolovala více než polovinu domácího trhu. V loňském roce však její tržní podíl ve Spojených státech činil pouze 22 procent.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist