Americká investiční banka JPMorgan by si mohla připsat nečekaný zisk 29 miliard dolarů. Důvodem je účetní pravidlo, které bance umožňuje přeúčtovat do zisku špatné úvěry získané akvizicí americké spořitelny Washington Mutual. Podobné vylepšení hospodářských výsledků by si mezi sebe mohly rozdělit ale i další americké finanční instituce. Informovala o tom agentura Bloomberg.
Vylepšení hospodářského výsledku ve výši 56 miliard dolarů by si podle zpráv pro regulátory trhu mezi sebe měly rozdělit také banky Wells Fargo, Bank of America a PNC Financial Services Group, a to díky jejich nedávným akvizicím firem Wachovia, Countrywide Financial a National City.
"Nejde o žádnou novinku. Tento přístup k zúčtování převzatých špatných úvěrů existuje už čtyři roky. Ale až prudký pokles hodnoty komerčních a hypotečních úvěrů a řádící finanční krize přiměla banky tuto techniku aplikovat a vytáhnout zisk z trosek," uvedl pro agenturu Bloomberg bývalý člen vedení Lehman Brothers Holdings Robert Willens, který nyní šéfuje společnosti poskytující účetní konzultace v New Yorku.
Účetní pravidlo totiž umožňuje vykázat jako zisk rozdíl mezi hodnotou úvěrů v rozvaze a očekávaným cash-flow, který by měly vykázat. Podle Willense existuje vysoká pravděpodobnost, že banky tímto způsobem budou moci vykázat velmi výrazné zisky.
Zátěžové testy
Celkem 19 největších amerických bank prošlo v předchozích měsících tzv. zátěžovými testy. Deset z nich podle výsledků potřebuje 74,6 miliardy dolarů jako dodatečný kapitál k posílení rezerv. "Stresové testy" také ukázaly, že pokud by se recese dále zhoršovala, ztráty 19 testovaných bank a finančních institucí by v letech 2009 a 2010 mohly dosáhnout celkem 600 miliard dolarů.
Deset z 19 největších bank v USA potřebuje 75 miliard dolarů - čtěte ZDE
Evropa nechá projít své banky testem. V Česku ho udělá ČNB - čtěte ZDE
Vládní experti v USA strávili nad zátěžovými testy bank tři měsíce, aby určili jejich příjmy, ztráty a kapitálové potřeby, pokud by se ještě zhoršily celkové ekonomické podmínky. Banky, u kterých testy prokázaly nedostatek kapitálu, budou mít šest měsíců na jeho doplnění ze soukromých zdrojů. Jiné budou muset přijmout další injekci veřejných peněz, čemuž se však řada z nich brání.
Podobné testy chystá i Evropská unie. Ta v září otestuje stabilitu evropských bank v takzvaném zátěžovém testu. Ten má ukázat, zda banky mají dostatek finančního kapitálu, aby přestály případné další zpomalení hospodářství. Zátěžové testy provedou národní regulátoři, v Česku tedy Česká národní banka. Budou se přitom řídit stejnými pravidly a metodologií, které připraví Výbor evropských orgánů bankovního dohledu (CEBS).
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist