Singrova slova lze shrnout do jednoduchého vyjádření - další uvolnění měnové politiky je představitelné, byť na místě je obezřetnost.

Snižování sazeb v Česku by podle Singera mohlo podpořit další snižování sazeb Evropské centrální banky, sílící disinflace nebo prohlubování krize. "Další pohyb úrokových sazeb lze těžko předpovědět," uvedl Singer na závěr své prezentace v rámci pražské konference organizované ratingovou agenturou Moody’s Investors Service.

Pokud by ke snížení úrokových sazeb skutečně došlo, teoreticky by mohly zlevnit úvěry v bankách. Ty ale v poslední době příliš na změny sazeb ČNB nereagovaly. Zároveň by se tím vyvíjel tlak na oslabení koruny.

Hlídání inflace

Už v polovině května mluvil o možném snižování sazeb i viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. "Stále hlídáme inflaci. Efektivitu tohoto kroku poznáte tak za rok a půl ode dneška, kdy zjistíte zda jsme splnili inflační cíl. Věříme, že ho plnit budeme. Vzhledem k tomu jak velká je nejistota, se však nedá říct, že by byl vyloučen v Česku další pokles úroků," řekl tehdy v rozhovoru pro HN Hampl.

Klíčovou otázkou české ekonomiky je podle Hampla to, zda centrální banky ve světě stihnou včas stáhnout peníze, které do ekonomik nalily.

Bankovní rada ČNB snížila hlavní úrokovou sazbu naposledy 7. května, a to o čtvrt procentního bodu na nejnižší hodnotu od vzniku novodobé samostatné České republiky. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, je v současnosti na úrovni 1,5 procenta.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist