Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu při velmi malém zájmu investorů klesaly. Hlavní index PX ztratil 6,61 procenta na 864,6 bodu, čímž se vrátil na úroveň z konce loňského roku. Ani celý květen nebyl pro pražský trh příliš pozitivní, i když celoměsíční ztráta tak velká nebyla, když index PX oslabil během května o 1,82 procenta.

Začátek měsíce se přitom pro pražský trh vyvíjel velmi slibně. Index PX dokonce atakoval magickou hranici 1 000 bodů, dostal se vůbec nejvýše od loňského října, ale místo prolomení 1 000 bodů, počáteční optimismus na trhu se vytratil a investoři začali realizovat své krátkodobé zisky.

Přesto se ale v květnu našly tituly, které zaznamenaly naopak prudký nárůst. Jednoznačným vítězem měsíce byly akcie developerské společnosti ECM, které posílily o výrazných 57,2 procenta na hodnotu 345,40 koruny za kus. Cenné papíry těžařské společnosti New World Resources (NWR) v květnu zpevnily o 11,3 procenta na 87,50 koruny.

Polepšily se však i akcie velkých hráčů. Erste Group Bank přidala 3,7 procenta na 450 koruny a akcie největší firmy na trhu - energetické skupiny ČEZ - zpevnily o rovná tři procenta na 860 korun.

Poraženým května - Komerční banka

Naopak poraženým měsíce byly akcie Komerční banky, které oslabily o 13,2 procenta a spadly tak na 2 379 korun za kus, přičemž největší ztrátu zaznamenaly v pátek, kdy se propadly o 14,8 procenta. Výrazněji v květnu klesly i akcie Unipetrolu, a to o 9,5 procenta na 113 korun, akcie operátora Telefónica O2 ztratily šest procent a květnové obchodování tak uzavřely na 410 korunách. Akcie problémy sužované developerské společnosti Orco Property odepsaly 5,8 procenta na 178,47 koruny.

Vývoj indexu PX

Světové akciové trhy nyní podle makléřů hledají směr, přičemž experti očekávají výraznější pohyb nahoru, nebo dolů. O vývoji na pražském trhu bude podle makléře Patria Finance Josefa Kohouta rozhodovat směřování americké burzy a následná reakce ostatních hlavních akciových trhů v Evropě.