Renomovaná švýcarská investiční banka UBS změnila svá doporučení na vývoj světových akciových trhů. Evropským akciovým trhům zvýšila doporučení na "overweight", americkým jej naopak snížila na "underweight". Podle UBS jsou výrazně podhodnocené především ruské akciové trhy.

Podle zprávy UBS jsou ruské tituly atraktivní. Analytici švýcarské banky odhadují, že by ještě letos mohly posílit až o 30 procent. Podle UBS se zároveň zužuje rozdíl mezi Evropou a Spojenými státy americkými.

"Spojené státy americké v posledních letech výrazně a dlouhodobě překonávaly Evropu. Poháněny byly především na úkor ostatních trhů, a to zejména zpomalením globální ekonomiky a averzí k riziku," uvedl ve zprávě analytik UBS Jeffrey Palma.

Už koncem května přišel hlavní ekonom a stratég Gluskin Sheff & Associates Inc v Torontu David Rosenberg se svou předpovědí, že americký širší akciový index S&P 500 by se mohl opět propadnout na své dvanáctileté dno. Jako hlavní důvod tehdy zmínil, že spotřebitelské výdaje Američanů nevykazují žádné známky uzdravení.

Zátěžové testy evropských bank

Podobná situace by ale mohla nastat i na evropských akciových trzích, které většinou reagují podobným vývojem. To může být navíc podpořeno i chystanými zátěžovými testy v evropských bankách. Druhou vlnu by pak podle makléřů mohly totiž spustit obavy investorů ze situace, která je v evropských bankách. Z jejich struktury aktiv a potenciálního nebezpečí by mohl být další spouštěč, který by evropské akciové trhy srazil opět dolů.

Evropská unie totiž v září otestuje stabilitu evropských bank v tzv. zátěžovém testu. Ten by měl ukázat, zda mají banky dostatek finančního kapitálu, aby přestály případné další zpomalení hospodářství. Zátěžové testy podle zdroje provedou národní regulátoři, v Česku tedy Česká národní banka. Budou se přitom řídit stejnými pravidly a metodologií, které připraví Výbor evropských orgánů bankovního dohledu (CEBS).