Pražská burza si v úterý oproti své pondělní jízdě k vyšším metám vybrala oddechový čas, alespoň pokud jde o výsledek. Index PX nakonec v úterý posílil o 1,06 procenta na hodnotu 927,9 bodu, zatímco v pondělí si polepšil o silných 6,20 procenta. Objem uzavřených obchodů však byl přece jen o něco vyšší než v pondělí.

Obchodování na pražském trhu ale přesto už dlouhodobě postrádá jakoukoli jiskru oživení, chybějí větší hráči. Zatímco v posledních dnech a týdnech se denní objem obchodů jen málokdy přiblíží ke dvěma miliardám korun, za poslední rok činil průměrný objem obchodů 4,246 miliardy korun.

Během dne však byly nevýrazné i zisky. Až závěrečná aukce pomohla pražskému trhu k relativně zajímavějšímu výsledku, ale žádné extra výrazné nákupy ani prodeje se přesto nekonaly. Nejsilnější růst nakonec vykázaly akcie mediální společnosti CME (CETV), které posílily o necelá tři procenta na 379,90 koruny, a textilní firmy Pegas Nonwovens, jež přidaly 2,73 procenta na 380 korun za kus.

Nevýrazné zisky

Na vývoji indexu PX se však nejvíce podepsal více než dvouprocentní růst akcií Erste Group Bank (na 504 koruny za kus), posílení cenných papírů Komerční banky o 1,89 procenta na 2 690 koruny a 0,85procentní růst akcií největší firmy na trhu - energetické skupiny ČEZ - na 897,60 koruny. V opačném případě pak oslabení cenných papírů Telefóniky, které si pohoršily o 0,62 procenta na 417 korun za akcii.

"Po většinu dne se však investoři výraznější akce či pohybu nedočkali. Větší prodejní objednávka byla patrná na akciích Telefóniky," uvedl makléř Patria Finance Josef Kohout.

I na ostatních hlavních evropských trzích se úterý neslo na vlně nejasného směru a burzy se přelévaly mezi minusem a plusem a hledaly směr.