Do Česka loni přišlo méně přímých zahraničních investic (PZI) než o rok dříve. Zatímco v roce 2007 jejich celková hodnota činila 185,3 miliardy korun, loni klesla o 1,5 procenta na 182,8 miliardy korun. Naopak české podniky loni zvýšily PZI v zahraničí z 27,1 miliardy korun v roce 2007 na 32,4 miliardy korun. Vyplývá to z analýzy vývoje ekonomiky ČR, kterou na svých internetových stránkách zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu.
Na loňských PZI mířících do Česka se nejvíce podílelo Německo, jehož investice v roce 2008 vzrostly na 58,9 miliardy korun. Následuje Nizozemsko s 25 miliardami korun, Kypr s 17,7 miliardy korun, Slovensko s 14,4 miliardy korun a Švýcarsko se 6,9 miliardy korun. "Z mimoevropských zemí směřovalo do ČR nejvíce PZI ze Spojených států amerických (5,9 miliardy korun) a z Bermud (5,2 miliardy korun)," uvedl MPO.
Nejvíce se loni zvýšily PZI z Německa, a to z 24,5 miliardy korun v roce 2007 na 58,9 miliardy korun. Vzrostl i přísun PZI z Kypru, který se loni zvýšil z 6,2 miliardy korun na 17,7 miliardy korun. "Největší propad byl naopak zaznamenán u přílivu PZI z Lucemburska o 88,1 procenta z původních 42,8 miliardy korun na 5,1 miliardy korun a ze Švýcarska o 64,9 procenta z 19,7 miliardy korun na 6,9 miliardy korun," stojí ve zprávě MPO.
Nejvíce se investovalo do finančního zprostředkování
Z celkové loňské hodnoty činily PZI do základního kapitálu 50,7 miliardy korun. Zahraniční PZI do základního kapitálu loni směřovaly především do oblasti finančního zprostředkování (15,4 miliardy korun) a do zpracovatelského průmyslu (24,4 miliardy korun). Dalších 125 miliard korun z PZI činil reinvestovaný zisk. Výrazně loni klesl podíl ostatního kapitálu, a to z 20,4 miliardy korun v roce 2007 na 7,1 miliardy korun.
Z Česka loni do Evropy směřovaly PZI v celkové hodnotě 31 miliard korun, z toho více než 9,3 miliardy korun do Nizozemska. PZI v hodnotě 4,4 miliardy korun směřovaly na Kypr a dalších 4,3 miliardy korun do Německa. "Velký význam mají také země jako Portugalsko, Rumunsko a Francie. Z mimoevropských pak Vietnam," uvedlo MPO.
České společnosti loni investovaly především do zahraničních nemovitostí a služeb pro podniky. Tyto investice loni činily téměř 16,7 miliardy korun, z toho investice do základního kapitálu obnášely 2,1 miliardy korun. Druhá pozice patřila odvětví elektřiny, plynu a vody s investicí do základní kapitálu 1,2 miliardy korun.
Přeorientování na Nizozemsko
MPO upozornilo, že v letech 1993 až 2006 bylo hlavní cílovou zemí českých investic Slovensko, loni jej ale v čele žebříčku vystřídalo Nizozemsko. "Důvodem náhlého přeorientování na Nizozemsko se staly tamější daňové výhody, které vedly řadu subjektů k přesunu jejich sídla z ČR do této destinace," podotklo MPO.
Daňové výhody v Nizozemsku podle MPO také zamíchaly pořadím zemí podle kumulovaného objemu PZI směřujících do Česka. Nizozemsko díky nim přeskočilo tradiční hlavní investory v ČR, kterými jsou Německo a Rakousko. Na konci roku 2007 činily celkové PZI nizozemských firem v ČR 619,5 miliardy korun, zatímco objem investic z Německa byl 318,7 miliardy korun a Rakouska 217,7 miliardy korun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist